Press "Enter" to skip to content

Typy cellulitu

Cellulit znany jest każdej kobiecie. Niemal nie ma pani, która by się z nim nie zmagała. Pomarańczowa skórka atakuje coraz to młodsze dziewczyny. Cellulit atakuje zazwyczaj uda, pośladki, brzuch, biust, ale także i kolana, łydki i kostki. Trzeba jednak wiedzieć, że cellulit ma kilka typów. Nie wszystkie kobiety cierpią na ten sam rodzaj pomarańczowej skórki. Poznaj typy cellulitu.

Cellulit stał się problemem XXI wieku. W dużej mierze na jego występowanie ma wpływ współczesny styl życia: mało ruchu, dieta bogata w konserwanty, noszenie obcisłych ubrań, butów na wysokim obcasie, zaburzenia hormonalne. Niektóre typy cellulitu powiązane są jednak z otyłością i nadwagą. Oznacza to, że cierpią na niego tylko kobiety z nadprogramowymi kilogramami.

Typy cellulitu: wodny

Cellulit wodny to najczęściej występujący rodzaj pomarańczowej skórki. Jest on wynikiem odkładania się wody w organizmie. Do tego może dojść np. w efekcie zaburzeń hormonalnych lub przepływu krwi i limfy. Ten typ cellulitu może pojawić się u młodszych i szczupłych dziewczyny i niewiele ma wspólnego z nadwagą. Wskazuje się, że cellulitu wodnego stosunkowo łatwo się pozbyć. W pierwszym stadium walki z nim wystarczą domowe sposoby takie jak masaże, ćwiczenia i odpowiednia pielęgnacja skóry. Cellulit wodny objawia się grudkami i wgłębieniami na zewnętrznej powierzchni skóry, obrzękami, uczuciem ociężałości i napęcznienia kończyn dolnych.

Typy cellulitu: tłuszczowy

Cellulit tłuszczowy inaczej nazywany lipidowym to ten związany z nadprogramowymi kilogramami. Atakuje on kobiety zmagające się z nadwagą, otyłością oraz borykające się z efektem jo –jo. Cellulit lipidowy jest on wynikiem gromadzenia się w skórze i tkankach kwasów tłuszczowych. Te są natomiast efektem złej diety, zbyt małej ilości ruchu, zaburzeń hormonalnych. Kwasy tłuszczowe w organizmie tworzą trójglicerydy, których organizm nie będzie umiał wydalić. W takich wypadkach zaczynają się one gromadzić w komórkach tłuszczowych i uwidaczniają się na skórze w postaci grudek i wgłębień.

Typy cellulitu: cyrkulacyjny

Cellulit cyrkulacyjny łączy dwa wyżej opisane typy cellulitu. Różne rodzaje pomarańczowej skórki mogą występować na różnych powierzchniach ciała. Wskazuje się, że sprawia to, że walka  pomarańczową skórką nie jest prosta – zajmuje wiele czasu i wymaga wiele wysiłku.

Typy cellulitu: twardym, wiotki, obrzękowy

Typy cellulitu mówią również o twardości skóry, jaka występuje przy pomarańczowej skórki. W tym zakresie wymienia się cellulit twardy, witki i obrzękowy. Ten pierwszy jest domena kobiet młodych. Uwidacznia się ściśniętą skórą. Cellulit twardy powinien być bezwzględnie leczony, ponieważ ma duże tendencje do przekształcania się w zaawansowany. Cellulit wiotki jest typowy dla kobiet po 40 rok życia. Zazwyczaj wynika on z małej aktywności fizycznej, co powoduje spadek napięcia tkanek. Cellulit wiotki może się pojawić także o nagłej i dużej utracie wagi. Najcięższą odmianą cellulitu jest ten obrzękowy. Spotykany jest dość rzadko. Jego objawy to opuchnięte i bolesne nogi, a także cienka i blada skóra.

[Głosów:9    Średnia:2.9/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *