Cellulit jest problemem wielu kobiet. Cierpią na niego zarówno nastolatki, jak i dorosłe i dojrzałe kobiety. Chcąc walczyć z pomarańczową skórą, trzeba wiedzieć, że może ona przyjmować różne postacie, a także mieć różne stopnie zaawansowania. Odpowiednia diagnoza cellulitu jest niezwykle ważna. Metody zwalczania cellulitu wodnego mogą się nie przyjąć w przypadku tego lipidowego czy cyrkulacyjnego. Warto również pamiętać, że cellulit dzielimy też na ten twardy i wiotki. Co oznacza ten podział?
Podział cellulitu jest bardzo rozbudowany. Jednym z kryteriów na podstawie, którego dzieli się pomarańczową skórkę, jest stan skóry. W tym zakresie mówimy więc o cellulicie twardym i wiotkim. Czym te dwa rodzaje pomarańczowej skórki różnią się od siebie?
Cellulit wiotki – czym jest?
Cellulit wiotki to ten, który zazwyczaj występuje u kobiet powyżej 40 roku życia. Najczęściej jest on wynikiem obniżenia jędrności skóry, która jest efektem obniżonego poziomu włókien kolagenowych. Prowadzi to do tego, że mięśnie są mniej elastyczne i jędrne, a stają się wiotkie. Do znacznego obniżenia produkcji kolagenu dochodzi właśnie po 40 roku życia. To wtedy zmieniają się proporcje między tkanką tłuszczową a mięśniową. Skóra staje się więc luźniejsza i tworzą się mało estetyczne fałdy. Właśnie w tych fałdach wyczuwa się grudki i nierówności charakterystyczne dla cellulitu wiotkiego.
Cellulit wiotki związany jest nie tylko z wiekiem. Bardzo często pojawia się on u młodych dziewcząt i kobiet, które prowadzą kanapowy tryb życia i zupełnie nie uprawiają sportu. Brak aktywności również prowadzi do zwiotczenia mięśni.
Cellulit wiotki a cellulit twardy – czym się różnią?
Przeciwieństwem cellulitu wiotkiego jest cellulit twardy. Ten ostatni najczęściej pojawia się u osób młodych, zazwyczaj nastolatek. Co ważne, cellulit twardy może wystąpić, nawet jeśli uprawia się port i jest się szczupłym. Zmiany i defekty skórne mają postać twardych, zbitych i bolących grudek, które położone są blisko tkanki tłuszczowej. Zmiany te mogą przesuwać się w poziomie. Charakterystycznym objawem tego rodzaju cellulitu są rozstępy, których nie spotkamy przy wiotkiej pomarańczowej skórce. Oprócz tego obserwuje się, że skóra jest szorstka, zbita, sucha i twarda. Aby zauważyć zmiany na skórze, należy zacisnąć ją. Cellulit twardy może prowadzić do stanu zapalnego w tkankach podskórnych.
Cellulit wiotki – jak z nim walczyć?
Metody radzenia sobie z cellulitem wiotkim nie różnią się od tych, które stosuje się przy innych rodzajach pomarańczowej skórki. W przypadku zaawansowanej formie cellulitu wiotkiego zalecane są specjalistyczne zabiegi np. ultradźwięki, laser, endermologia, karboksyterapia czy mezoterapia. W przypadku zwalczania cellulitu wiotkiego nie obejdzie się jednak bez ćwiczeń. To one pozwalają zmienić miękką tkankę tłuszczową w mięśnie, ujędrniają skórę i powodują, że staje się ona mniej wiotka i gąbczasta. Ćwiczenia na cellulit wiotki to te związane z wodą np. aqua aerobik. Pomocne okazuje się też bieganie, jazda na rowerze oraz treningi aerobowe.
Be First to Comment