Etapy cellulitu pozwalają określić stopień jego zaawansowania i dobrać odpowiednią metodę leczenia. Medycyna estetyczna wyróżnia cztery etapy cellulitu. Oczywiście najprościej walczyć z tym w pierwszej fazie, najtrudniej z tym w ostatniej. Zanim jednak oceni się, w którym etapie jest nasz cellulit, trzeba poznać objawy poszczególnych faz.
Pomarańczowa skóra staje się coraz powszechniejszym problemem. Cierpi na nią 90% kobiet. Nie wszystkie jednak zmagają się z tym samym rodzajem cellulitu oraz z pomarańczową skórką na tym samym etapie rozwoju. Należy pamiętać, że etapy cellulitu są bardzo ważne w diagnostyce, ponieważ pozwalają określić skuteczne metody walki z nim.
Etapy cellulitu: pierwszy
Pierwszy etap cellulitu jest w zasadzie najprostszy do pokonania. Zmiany na skórze są zazwyczaj niezauważalne lub zauważalne w minimalnym stopniu. Aby zobaczyć niedoskonałości, należy ścisnąć fałd skóry. Wtedy zauważamy nieduże bruzdy i grudki. Jest to spowodowane zastoje krwi żylnej oraz limfy. Więcej objawów obserwuje się pod skórą. W tkankach dochodzi do uszkodzenia naczyń włosowatych i upośledzenia ich funkcji, w efekcie mamy do czynienia ze słabo ożywioną i dotlenioną skórą. Co więcej, pomiędzy tkankami zbiera się ucinający płyn, który prowadzi do rozrostu komórek tłuszczowych. Na tym etapie cellulit zwalcza się domowymi sposobami: dieta, ćwiczeniami, kosmetykami pielęgnującymi i własnoręcznie wykonanymi masażami.
Etapy cellulitu: drugi
Na tym etapie cellulitu uwidaczniają się objawy, które zna każda z nas. Na skórze możemy więc zaobserwować obrzęki i pomarańczową skórkę. W tkankach wewnętrznych dochodzi do sporych uszkodzeń w układzie krążenia, a duże komórki tkanki tłuszczowej znacząco uniemożliwiają prawidłowy przepływ krwi. Pomarańczowa skórka widoczna jest zarówno w pozycji leżącej, jak i stojące. Cellulit w tej fazie rozwoju może być przyczyną kompleksów związanych z wyglądem. Na tym etapie rekomendowane jest codzienna aktywność fizyczna, stosowanie diety antycellulitowej oraz kosmetyków antycellulitowych, które łączy się z masażami również tymi przeprowadzanymi przez specjalistów.
Etapy cellulit: trzeci
Na trzecim etapie cellulitu zmiany i defekty widoczne są gołym okiem i dość duże. Może tu dojść do pojawienia się dolegliwości bólowych. Wynika to ze stwardniałych włókien kolagenowych, które uciskają na nerwy. Skuteczna walka z cellulitem w stopniu trzecim wymaga silnej woli, czasu i kompleksowych, wielotorowych działań. Warto pamiętać, że w tym stadium oprócz domowych sposobów dobrze jest zastosować rozwiązania specjalistyczne takie jak kosmetyczne zabiegi antycellulitowe.
Etapy cellulitu: czwarty
Na tym etapie cellulitu występuje wiotka i guzowata w dotyku skóra. Dotykowi naskórka towarzyszy ból, który wynika z nieprawidłowości w zakresie funkcjonowania naczyń żylnych, komórek tłuszczowych oraz tkanki łącznej. Cellulit w tej fazie uwidacznia się w każdej postaci, a skóra przypomina kalafiora. Niestety walka z tym etapem cellulitu należy do bardzo trudnych. Konieczne są już specjalistyczne zabiegi powtarzane dość często. Warto również pamiętać, że przy czwartym etapie cellulitu często mówi się o tzw. lepardziej skórze.
Etapy cellulitu: piąty
Piąty etap cellulitu jest tym dodatkowym wyróżniany przez niektórych specjalistów medycyny estetycznej. W tym stadium pojawiają się liczne guzy, które obejmują całą skórę. Są one bolesne przy ucisku oraz podczas odpoczynku. Wygląd skóry jest bardzo zły, a efekt estetyczny tragiczny. W takich przypadkach nie mówi się o niwelowaniu cellulitu, a jednie o poprawieniu wyglądu skóry.
Be First to Comment