O cellulicie słyszała każda z nas, ale nie każda wie, że pomarańczowa skórka ma różne stadia. Kosmetologia i medycyna estetyczna wyróżnia cztery podstawowe stadia cellulitu. Różnią się one od siebie wyglądem pomarańczowej skórki oraz sposobami jej zwalczania. Poznaj stadia cellulitu i zobacz, jak samodzielnie określić, w którym znajduje się twoja skóra.
Stadia cellulitu pozwalają określić, na jakim etapie rozwoju jest pomarańczowa skórka. Dzięki temu szybko można dobrać skuteczną metodę jej leczenia. Co ważne, stadia rozwoju cellulitu można zbadać samemu, w domowym zaciszu. Te z nas, które mają z tym problem lub nie wiedza jak walczyć z już występującą pomarańczową skórką powinny udać się po poradę do dermatologa lub lekarza medycyny estetycznej.
Stadia cellulitu: stopień 1
W 1 stopniu stadia cellulitu pomarańczowa skórka nie daje żadnych widocznych objawów. Te można oberwać jedynie pod mikroskopem. Należy pamiętać, że aby wykryć to stadium cellulitu, nie wystarczyć domowe badanie, polegające na ściśnięciu fałdy skóry rękami. Chociaż w tym stadium cellulitu nie ma widocznych objawów, nie oznacza to, że żadne zmiany nie zachodzą. Te mają miejsc w tkance podskórnej. Obserwuje się zwiększoną przepuszczalność naczyń krwionośnych, mikrokrwawienia, rozszczelnienie naczyń krwionośnych oraz zwiększenie objętości komórek tłuszczowych.
Stadia cellulitu: stopień 2
Przy drugim stopniu rozwoju cellulitu powierzchnia skóry nadal jest gładka, ale występują już lekko rozluźnione mięśnie. Powoduje to, że gdy zbierzemy skórę w fałd, to pojawiają się pofałdowania i niewyraźne grudki. Skóra staje się też bledsza, mniej elastyczna, a także ma niższą temperaturę. Pod powierzchnią skóry następuje również rozrost komórek tłuszczowych wokół, których rozrastają się włókna kolagenowe. Charakterystyczne są też mikrokrwawienia, rozszerzone naczynia krwionośne oraz zastoje limfy.
Stadia cellulitu: stopień 3
W tym stadium cellulitu zmiany widoczne są już na pierwszy rzut oka. Na zewnętrznej powierzchni skóry pojawiają się dołki, wzgórki, dziury i pomarańczowa skórka. Badając skórę palcami, można wyczuć jej ziarnistość. Widoczny jest także brak jedności i oklapnięcie. Pod warstwą zewnętrzną skóry dochodzi do istotnych zmian, które obejmują rozrastanie się pasm włóknistej tkanki łącznej, otaczanie komórek tłuszczowych przez kolagen i elastynę oraz formowanie mikroguzkowy. W tym stadium cellulitu występują też poważne problemy z krążeniem krwi i limfy. Należy wspomnieć, że jest to ostatni etap cellulitu, w którym można podjąć z nim walkę mało inwazyjnymi metodami. Regularność i systematyczność pozwala na przywrócenie skórze pierwotnej kondycji.
Stadia cellulitu: etap 4
W czwartym stadium cellulitu dochodzi do najbardziej zaawansowanych zmian. Na skórze formułuje się duża liczba łatwo wyczuwalnych i widocznych guzów, które mogą powodować ból. Skóra nie jest płaska a pofałdowana i daleko jej do jędrności. W tkance podskórnej dochodzi do zacierania się palcikowej struktury tkanki tłuszczowej, a guzki formują się ze skupisk komórek tłuszczowych, które otoczone są gęstą i włóknistą tkanką łączną. Tym zmianom towarzyszą mikro żylaki, żylaki i pajączki naczyniowe.
Be First to Comment