Press "Enter" to skip to content

Rodzaje cellulitu

Cellulit nie jedno ma oblicze. Pomarańczowa skórka może występować w kilku wariantach i w kilku stopniach zaawansowania. Ważne, aby dokładnie określić, z jakim rodzajem cellulitu mamy do czynienia. Pomoże to na dobrania skutecznej metody leczenia oraz wyemitowaniu przyczyn powstawania nieestetycznych grudek i fałdek na skórze.  Poznaj rodzaje cellulitu.

Cellulit można podzielić pod względem jędrności skóry lub w oparciu o kryteria patofizyczne. W pierwszym przypadku rodzaje cellulitu to: twardy, wiotki, obrzękowy oraz mieszany. Drugi podział obejmuje cellulit wodny, tłuszczowy i włóknisty. Poznaj oblicze każdego z rodzajów cellulitu.

Rodzaje cellulitu: twardy

Cellulit twardy to prawdziwa zmora młodych kobiet i nastolatek. Może występować u osób szczupłych, a nawet tych, które regularnie uprawiają sport. Charakteryzuje się tym, że w obrębie zmian skóra jest zwarta i jędrna, a jej wygląd nie zmienia się wraz z pozycją ciała. Cellulit twardy można rozpoznać po tym, że towarzyszą mu rozstępy. Powstaje on w wyniku nieprawidłowego krążenia krwi i limfy w tkankach, niewłaściwej diety lub problemów hormonalnych. Wskazuje się, że w niektórych przypadkach może on być bolesny podczas dotyku. Cellulit wodny zdiagnozujemy u siebie, ściskając fałd skóry palcami, jeśli pojawia się nierówna powierzchnia, to znaczy, że on występuje. Skuteczna walka z nim to przede wszystkim gimnastyka.

Rodzaje cellulitu: wiotki

Wioska odmiana cellulitu najczęściej diagnozowana jest u kobiet mało aktywnych. Pomarańczowa skórka związane jest ze słabym napięciem i wiotkością mięśni. Bardzo często cierpią na niego osoby, które szybko zrzuciły dużą ilość kilogramów. Charakterystyczne dla cellulitu wiotkiego jest to, że skóra trzęsie się podczas ruchu i zmienia pozycje wraz z ciałem. Temu rodzajowi cellulitu mogą i bardzo często towarzyszą żylaki i pajączki naczyniowe. Najbardziej narażone są na niego panie po 40 roku życia.

Rodzaje cellulitu: obrzękowy

Cellulit obrzękowy inaczej nazwany wodnym charakteryzuje się obrzękami oraz powiększeniem objętości wybranego fragmentu ciała. Aby go zdiagnozować, można wykonać tzw. test Godta. Polega on na zrobieniu palcem zagłębienia w skórze. Jeśli nie zniknie ono od razu po zabraniu palca, a zostanie jeszcze przez pewnie czas, mamy pewność, że cierpimy na cellulit obrzękowy. Charakterystycznym jego objawem jest cienka i jędrna skóra oraz uczucie ciężkości i obolałości kończyn dolnych. Ten rodzaj cellulitu jest bardzo dokuczliwy, ale występuje bardzo rzadko.

Rodzaje cellulitu: mieszany

Większość kobiet zmaga się z cellulitem mieszanym. W tym przypadku różne typy pomarańczowej skórki występują na różnym obszarze ciała kobiety.

Rodzaje cellulitu: wodny

Cellulit wodny występuje w podziale patofizjologicznym. Może on pojawić się zarówno u kobiet otyłych, jak i szczupłych. Przyczyną jego powstania jest nadmierne gromadzenie się płynu w tkankach tłuszczowych, a dokładnie pomiędzy komórkami tłuszczowymi. Płyny te zwiększają powierzchnię komórek, które uwypuklają się w kierunku zewnętrznym skóry. Najczęściej taki stan rzeczy wynika z zaburzeń mikrokrążenia, czyli zastoju limfy. Cellulit wodny jest raczej tym twardym i może wywoływać nieznaczne dolegliwości bólowe. U wielu kobiet występuje widoczna opuchlizna i ociężałość, a także obrzęki w okolicach podudzia, ud i pośladków. Aby pozbyć się cellulitu wodnego, konieczne jest poprawienie krążenia. Można to zrobić za pomocą ćwiczeń, odpowiednich kosmetyków i suplementów diety, masaży oraz zdrowego odżywiania.

Rodzaje cellulitu: tłuszczowy

Cellulit tłuszczowy inaczej nazywany lipidowym powiązany jest  z nadwagą i otyłością. Bardzo często występuje również u kobiet prowadzących tzw. kanapowy tryb życia. Charakteryzuje się zwiotczałą skórą, która jednak nie wywołuje uczucia bólu. Cellulit tłuszczowy powstaje w wyniku magazynowania w komórkach nadmiary tłuszczu. Walka z cellulitem lipidowym to przede wszystkim zrzucenie wagi, ograniczenie liczby zjadanych kalorii, zdrowa dieta i ćwiczenia. Na cellulit tłuszczowy warto również stosować kosmetyki o działaniu lipolityczny, czyli ułatwiającym spalanie tłuszczu.

Rodzaje cellulitu: włóknisty

Cellulit włóknisty pojawia się, kiedy w wyniku zaniedbania cellulitu wodnego lub tłuszczowego. Jeśli nie podejmiemy żadnych działań, które mają zwalczyć pomarańczową skórkę, dochodzi do rozrostu zmian. Pojawiają się one już nie tylko na zewnętrznej powierzchni skóry, ale w strukturze tkanki podskórnej oraz w skórze właściwej. Powoduje to, że cellulit włóknisty bardzo trudno jest wyleczyć. Charakteryzuje się on tym, że w tkance podskórnej narasta bardzo duża ilość tkanki łącznej, która jest bogata w kolagen. Powoduje to silne zwłóknienia oraz twardość, wstępują też guzki stworzone ze skupisk komórek tłuszczowych otoczonych tkanką łączną. Złagodzenie cellulitu włóknistego wymaga działań wielokierunkowych. Oprócz domowych sposobów i standardowych elementów terapii jak ćwiczenia, zdrowa dieta, masaże oraz stosowanie kosmetyków pielęgnujących bardzo często potrzebne są serię profesjonalnych zabiegów kosmetycznych np. karboksyterapii lub endermologii.

[Głosów:12    Średnia:2.3/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *