Cellulit wodny to jeden z podstawowych defektów skórnych występujących u kobiet. Może on pojawić się nawet u pań bardzo szczupłych, które z wagą nigdy nie miały problemu. Cellulitu wodny jest odpowiedzią organizmu na zaburzenia hormonalne, złą dietę, brak ruchu czy nieprawidłowości w krążeniu krwi i limfy. Mimo że ten rodzaj pomarańczowej skórki jest dość popularny, to nadal wiele kobiet nie wie, jak on wygląda. Sprawdź, jak wygląda cellulit wodny i czy nie niego cierpisz.
Cellulit jest włókniejącym zwyrodnieniem tkanki łącznej. Współcześnie pomarańczowa skórka uważna jest za jeden ważniejszych i największych problemów kosmetologii i medycyny estetycznej. Podaje się, że cierpi na niego prawie 90% wszystkich kobiet na świecie. Większość z nich boryka się z cellulitem wodnym, który inaczej nazywany jest obrzękowym.
Czym jest cellulit wodny?
Cellulit wodny, który znany jest również jako cellulit twardy lub cellulit obrzękowy jest defektem kosmetyczno – medycznym tkanki podskórnej. Pojawia się on przeważnie u kobiet później 25 lat. Co ważne, cellulit wodny może występować u kobiet otyłych i u tych bardzo szczupłych, które na co dzień uprawiają sport i są aktywne fizycznie. Cellulit wodny nie jest związany z wagą i jej wahaniami, a także nie oznacza, że tkanki utraciły swoją elastyczność.
Jak wygląda cellulit wodny?
Chcąc skutecznie walczyć z pomarańczową skórką, na początek należy zadać sobie pytanie: na jaki rodzaj cellulitu się cierpi. Aby to określić, dobrze jest dokładnie przyjrzeć się swojemu ciału w świetle dziennym i porównać zmiany występujące zmiany skórne z podstawowymi objawami cellulitu wodnego lub tłuszczowego.
W przypadku tego pierwszego charakterystyczne są zmiany w postaci guzków, grudek i nierówności, które pojawiają się na udach, pośladkach oraz po wewnętrznej stronie kolan. Zmiany przy cellulicie wodnym mogą objąć też okolice łydek, kostek, ramion i pleców na wysokości łopatek. To, co znamienne dla tych zmian to zbita i ściśle przylegająca do mięśni tkanka, która nie zmienia się wraz ze zmianą pozycji ciała. Zmiany skórne przy cellulicie wodnym zazwyczaj uwidaczniają się, dopiero kiedy mocno ściśniemy skórę w fałd. Typowym objawem dla cellulitu wodnego są też obrzęki, pojawiające się tuż przed miesiączką.
Jak wygląda cellulit wodny? Podstawowe objawy
Cellulit wodny można rozpoznać po objawach pojawiających się na skórze. Jako te podstawowe wymienia się suchą i szorstką skórę, nadmierne napięcie kończyn dolnych, skurcze, parestezje, mrowienie i uczucie ciężkości nóg. W dalszej kolejności przy cellulicie obrzękowym mogą wystąpić rozstępy oraz pomarańczowa skórka, przebarwienia, zmian troficzne, nadmierna pigmentacja skory, obrzęk tkanki podskórnej, żylaki oraz mikrowynaczynienia.
Objawy cellulitu wodnego powodują nie tylko nieestetyczny wygląd, ale bardzo często przyczyniają się do psychicznego dyskomfortu. Przy zaawansowanym stadium pomarańczowej skórki panie mogą wstydzić się odsłaniać zmienione partie ciała, co uniemożliwi im np. noszenie krótkich sukienek, spódniczek lub szortów, wizyty na plaży lub basenie, a nawet negatywnie wpłynie na ich życie seksualne.
Be First to Comment