Press "Enter" to skip to content

Jak wrócić do formy po ciąży?

Ciąża i poród są trudnym czasem dla ciała każdej kobiety. Niezależnie od tego, ile dodatkowych kilogramów się nabierze, czy urodzi się naturalnie, czy drogą cesarskiego cięcia, trzeba liczyć się z tym, że powrót do formy sprzed ciąży będzie trwał. Jak go przyspieszyć? Wyjaśniamy!

Jak zadbać o siebie po ciąży?

Połóg to czas, w którym mnóstwo się dzieje w organizmie kobiety. Zarówno pod względem hormonalnym, psychicznym, jak i fizycznym. Jest to czas, w którym należy zadbać o siebie w szczególny sposób. Trzeba wypocząć, ale w taki sposób, by umożliwić ciału regenerację.

Ciąża i poród są ogromnym obciążeniem dla organizmu. Połóg nie jest jednak czasem, w którym ciało wraca do formy sprzed ciąży. Na to potrzeba roku, a często nawet dwóch lat. Trzeba dać ciału czas na cofnięcie zmian, jakie zaszły w nim przez cały okres ciąży, a więc 9 miesięcy. Nie można liczyć, że stanie się to w kilka tygodni.

Nie oznacza to jednak, że trzeba czekać. Można z powodzeniem działać. Jak? Przede wszystkim zatroszczyć się o urodę, by poczuć się lepiej. Zwłaszcza że burza hormonów po porodzie, obrzmiałe ciało i niewyspanie mogą sprawiać, że kompleksy staną się jeszcze bardziej uciążliwe. Po ciąży warto zatroszczyć się o siebie, a tego, jak dbać o urodę dowiesz się, czytając Cafe-mama.pl. Sprawdź, jakie codzienne rytuały pomogą ci poprawić swój wygląd po nieprzespanych nocach, a co możesz zrobić, by skóra była lepiej nawilżona, a ciało jędrne.

Jak zregenerować organizm po ciąży?

Na pewno bardzo ważne jest, by po porodzie zacząć od aktywności. Jednak nie oznacza to forsownych treningów, a aktywizację ciała. Na samym początku kluczowe są ćwiczenia przeciwzakrzepowe. W Internecie znaleźć można wiele przykładów. Większość z ćwiczeń można wykonywać w pozycji leżącej.

Warto w połogu nauczyć się oddychać z użyciem przepony. Dzięki temu nie tylko lepiej dotleni się ciało, ale też zaktywizuje do pracy mięśnie brzucha i dno miednicy. To też doskonały sposób na zrelaksowanie się.

Bardzo ważne jest też to, by prawidłowo wstawać i kłaść się na łóżku. Ogromne znaczenie ma to, jaką pozycję przyjmuje się podczas korzystania z toalety, a także jak nosi się dziecko i by nie dźwigać nic więcej niż jego waga. Istotne jest nawet to, w jaki sposób się kicha i kaszle. Po porodzie drogą cesarskiego cięcia trzeba wiedzieć, jak dbać o bliznę. Aby jednak móc wrócić do formy sprzed ciąży, warto sprawdzić mięsień prosty brzucha. Nie można zapomnieć i o tym, by dobrze nawadniać organizm – najlepiej wypijać 2 l wody dziennie.

Jak wrócić do formy po porodzie?

Po połogu, jeśli po wizycie u lekarza otrzyma się zgodę na aktywność fizyczną, można rozpocząć mobilizację ciała. Ciało musi wrócić do równowagi. Jeśli były jakiekolwiek nacięcia, to muszą się zrosnąć, a macica musi przestać się obkurczać. A na jakie treningi postawić, by wrócić do formy sprzed ciąży? Na początek niech będą to ćwiczenia oddechowe. Z czasem warto włączyć rozciąganie. Świetnie sprawdzą się również treningi wzmacniające oraz mobility. Nie powinno się ćwiczyć z obciążeniem, ani tym bardziej – robić brzuszków, czy wszelkich ćwiczeń z podskokami. To może poważnie zaszkodzić mięśniom i wiązadłom.

Aby wrócić do formy sprzed ciąży, konieczne jest zaakceptowanie zmian, jakie zaszły w ciele i danie sobie czasu. Zamęczanie się ćwiczeniami może dać negatywne skutki. Warto krok po kroku odzyskiwać pełną mobilność. Z czasem, przy zachowaniu zdrowego sposobu żywienia, kilogramy pójdą w dół, a ciało zacznie wyglądać lepiej.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *