Cellulit to pomarańczowa skórka, która objawia się nierównościami, fałdkami i grudkami na udach, pośladkach czy brzuchu. Tyle wie o nim większość kobiet. Nie jest to jednak cała wiedza, jaką trzeba posiadać na temat cellulitu. Bardzo ważne jest, aby znać rodzaje pomarańczowej skórki. Pomaga to skutecznie z nią walczyć, a także przeciwdziałać powstawaniu nowych zmian i defektów. Zobacz, jak rozróżnić cellulit wodny od lipidowego.
Cellulit może występować w kilku odmianach. Te najlapidarniejsze to cellulit lipidowy oraz cellulit wodny. Ten pierwszy powiązany jest z nadwagą i otyłością, natomiast ten drugi z nadmiernym gromadzeniem się wody w ogarnianie. Obydwie odmiany pomarańczowej skórki mogą występować na udach, pośladkach czy brzuchu, a także atakować inne części ciała.
Jak rozróżnić cellulit wodny od lipidowego?
Aby rozpoznać odmianę cellulitu, z którą przyjdzie nam walczyć, należy dobrze obserwować swoje ciało. Specjaliści polecają przede wszystkim ścisnąć fałdkę skóry i zobaczyć, czy w danym miejscu występuje nadmiar tkanki tłuszczowej, czy też nie. Jeśli taka jest to mamy do czynienia z cellulitem lipidowym, czyli tłuszczowym. W innym przypadku będziemy musiały walczyć z cellulitem wodnym. Ważne jest również, czy przy dotyku zmiany i grudki wywołują ból. Jeśli tak, to mówimy o cellulicie lipidowym. Wodna odmiana charakteryzuje się natomiast opuchniętą, pofałdowaną skórą, na której nie występuje nadmiar tkanki tłuszczowej. Co charakterystyczne dla cellulitu wodnego występować mogą obrzęki i opuchlizna szczególnie w okolicach brzucha, ud, łydek oraz kostek nóg.
Cellulit wodny a lipidowy: różne przyczyny występowania
Ustalając rodzaj cellulitu, na uwadze należy mieć również różne przyczyny występowania poszczególnych odmian. Cellulit lipidowy głównie dotyka kobiet otyłych, walczących z nadwagą i tych, które mają problemy z wahaniami wagi. Cellulit tłuszczowy jest bowiem wynikiem zbyt dużej ilość tłuszczu w organizmie i odkładania się go w komórkach.
Przyczyny cellulitu wodnego są zupełnie inne. Co istotne cierpieć może na niego nawet szczupła kobieta, które nigdy się nie odchudzała. Jako podłoże cellulitu obrzękowego wymienia się: dietę zawierającą duże ilości soli i ostrych przypraw, brak regularności w jedzeniu, małą aktywność fizyczną, chodzenie w butach na wysokim obcasie i uciskających ubraniach. zaburzenia hormonalnie (np. spowodowanie zażywaniem tabletek antykoncepcyjnych), problemu ze strony układu krążenia.
Jak rozróżnić cellulit wodny od lipidowego i co to da?
Ustalenie, na który rodzaj cellulitu się cierpi, jest bardzo ważne. Pomaga to dobrać odpowiednią metodę walki z pomarańczową skórką. W przypadku cellulitu wodnego podstawą jest dieta i sport. Przy cellulicie lipidowym należy natomiast rozpocząć intensywne odchudzanie i przede wszystkim skupi się na pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej. W obydwóch przypadkach zalecane jest, aby regularnie dbać swoje ciało. Wskazane jest wykonywanie peelingów ciała, stosowanie masaży antycellulitowych domowych lub w profesjonalnych gabinetach oraz nakładanie kosmetyków na cellulit.
Be First to Comment