Press "Enter" to skip to content

Jak odróżnić cellulit wodny od tłuszczowego

Wykazuje się, że problem cellulitu dotyka 8 na 10 kobiet. Co jednak ważne nie każda z pań cierpi na ten sam rodzaj pomarańczowej skórki. Kosmetolodzy i specjaliści od medycyny estetycznej wyróżniają kilka rodzajów cellulitów. Zdiagnozowanie, który jest naszym problem,  jest o tyle ważne, że pomaga dobrać odpowiednie sposoby walki z nim. Najpopularniejsze rodzaje cellulitu to wodny i tłuszczowy. Zobacz, jak odróżnić cellulit wodny od tłuszczowego.

Większość osób cellulit kojarzy z nadmiernymi kilogramami i nieracjonalnym odchodzeniem. To jednak mit. Z cellulitem do czynienia mają i panie, które dbają o dietę oraz uprawiają sport. Co więcej, zmagają się z nim nawet sławne modelki i aktorki, które posiadają niemal nieograniczony dostęp do różnorodnych zabiegów kosmetycznych. Ta powszechność cellulitu wynika z tego, że tylko jeden z jego rodzajów wiąże się z otyłością.

Cellulit tłuszczowy

Cellulit tłuszczowy to właśnie ten, który występuje u osób z nadmiarem kilogramów oraz  tych, które w niedługim czasie dużo ich zrzuciło. Powstaje, kiedy w komórkach zbierają się kwasy tłuszczowe. Gromadzą się one w postaci małych podskórnych grudek. Ten rodzaj cellulitu najczęściej występuje na udach, biodrach pośladkach i brzuchu. Może też zaatakować łydki i okolice kolan.

Cellulit tłuszczowy ścisłe związany jest z wagą – pojawia się u osób otyłych, tych, które schudły lub nagle nadmiernie przybrały na wadze. Jego cechą charakterystyczna jest bolesność przy dotyku. Cellulit tłuszczowy możemy zobaczyć, kiedy naciśniemy na skórę, wówczas pojawia się na niej specyficzne wgłębienia i wybrzuszenia.

Cellulit wodny

Cellulit wodny to ten, który nie jest powiązany z tłuszczem. Może on wystąpić nawet u osób szczupłych.  Jako przyczynę jego powstawania podaje się problemy z krążeniem krwi i limfy, wpływ hormonów oraz nieodpowiednią dietę. Formuje się on z toksyn zalegających w komórkach tłuszczowych. Substancje te zwiększają swoją objętość i zaczynają się uwidaczniać jako grudki i nierówności. Cellulit wodny najczęściej pojawiają się na udach, w okolicach łydek, kostek oraz ramion. Jego charakterystycznym objawem jest opuchlizna, która nasila się bezpośrednio przed miesiączką.

Jak odróżnić cellulit wodny od tłuszczowego?

Aby określić, na jaki rodzaj cellulitu się cierpi, należy obserwować, gdzie występują zmiany oraz jak one wyglądają. Warto też przeanalizować, czy nasza waga w ostatnim czasie uległa zmianie na plus lub na minus. W przypadku, gdy zmiany cellulitowe są bolesne, niemal na pewno ma się do czynienia z cellulitem tłuszczowym.

Jeśli samodzielnie nie umie się odróżnić cellulitu wodnego od tłuszczowego, warto udać się na wizytę u specjalisty. W zdiagnozowaniu rodzaju cellulitu pomoże lekarz dermatolog lub specjalista w gabinecie medycyny estetycznej czy w gabinecie kosmetycznym. Warto również wspomnieć, że u niektórych kobiet może występować cellulit cyrkulacyjny. Tworzy się on powoli i jest trudny do pozbycia się. Charakteryzuje się bardzo dużą bolesnością oraz twardymi i zbitymi grudkami. Najczęściej występuje na udach oraz nad kolanami.

Należy pamiętać, że rodzaj cellulitu, z którym się zmagamy, określa sposób walki z nim. Chociaż postawy pozbywania się pomarańczowej skórki, to niektóre metody znacząco się różnią.

[Głosów:5    Średnia:1.8/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *