Press "Enter" to skip to content

Czy bieganie zwalcza cellulit

Wiele kobiet zauważać u siebie pierwsze oznaki cellulitu sięga od razu po drogie kosmetyki czy zapisuje się na specjalistyczne i często kosztowne zabiegi medycyny estetycznej. Tymczasem walkę z cellulitem warto rozpocząć od mniej inwazyjnych, prostszych, a przede wszystkim tańszych sposobów. Tym najskuteczniejszym jest sport. Należy pamiętać, że największym przyjacielem pomarańczowej skórki jest siedzący tryb życia i brak jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Najprościej zaradzić temu zaczynając ćwiczyć. A jakie ćwiczenia są najlepsze na cellulit? Tu specjaliści są zgodni: bieganie. Zobacz, czy bieganie zwalcza cellulit.

Cellulit jest jednym z największych problemów współczesnych kobiet. Aby mu zapobiec lub go zlikwidować, są one skłonne do wielu poświęceń. Okazuje się jednak, że walka z cellulitem może być o wiele prostsza, niż się nam wydaje. Wystarczy porzucić kanapowy tryb życia i postawić na aktywność fizyczną. Spot to największy wróg pomarańczowej skórki.

Cellulit, czyli nierównomiernie rozłożona tkanka

Cellulit jest przypadłością typowo kobiecą. Przyczyny jej występowania są różnorodne, jednak najczęściej wskazuje się zaburzenia hormonalne oraz prowadzenie nieodpowiedniego trybu życia. Pod tym ostatnim pojęciem kryje się przede wszystkim dieta bogata w cukry, węglowodany i tłuszcze oraz całkowity brak ruchu. W wyniku tego ostatniego dochodzi do zaburzeń w zakresie układu krążenia i przepływu krwi i limfy.

Cellulit a brak ruchu

Jedną z głównych przyczyn powstawania cellulitu jest brak ruchu. Pomarańczowa skórka powstaje bowiem w wyniku nadmiernego odkładania się tłuszczu w organizmie oraz zaburzenia krążenia limfy. Te powodowane są właśnie przez brak aktywności fizycznej. Stąd też specjaliści podpowiadają, że walka z cellulitem powinna opierać się nie tylko na wcieraniu w siebie kremów antycellulitowych, ale i na codziennych ćwiczeniach. Najlepsze sporty na cellulit to pływanie, jazda na rowerze, jogging, tenis, aerobik.

Czy bieganie zwalcza cellulit?

Dietetycy, instruktorzy fitness, a nawet kosmetolodzy zgodnie podkreślają, że najlepszymi ćwiczeniami na cellulit są te aerobowe. Trening aerobowy to inaczej tlenowy. W jego trakcie mięśnie produkują energie, a osoba ćwicząca zaczyna szybciej oddychać. Powoduje to przyspieszenie pracy serca oraz spalanie glikogenu, który zalega w mięśniach. Na dalszym etapie treningu aerobowego dochodzi do spalania  redukcji tłuszczu znajdującego się w organizmie. Jednym z podstawowych i najprostszych ćwiczeń aerobowych jest właśnie bieganie.

Wskazuje się, że bieganie pozwala redukować cellulit, ponieważ pomaga usprawnić działanie układu krążenia, a także pobudza cyrkulację limfy w naczyniach limfatycznych. Dzięki temu bieganie pozwala niemal całkowicie pozbyć się pomarańczowej skórki. Co ważne w czasie joggingu intensywnie pracują te partie ciała, na których zazwyczaj pojawia się cellulit: uda, pośladki oraz brzuch.

Należy pamiętać, że bieganie to nie tylko cudowny lek na cellulit, ale i sport, który pomaga wzmocnić mięśnie, ujędrnić ciało i zrzucić zbędne kilogramy. Dzięki niemu poprawia się krążenie, wzmacnia organizm i szybciej pozbywa z niego szkodliwych toksyn.

Bieganie na cellulit – jak to robić dobrze?

Bieganie na cellulit jest niezwykle popularnej. Wiele osób jednak trening przeprowadza nieprawidłowo, przez co nie może cieszyć się jego wymiernymi efektami. Należy pamiętać, że bieganie to rodzaj ćwiczenia aerobowego. Oznacza to, że w pierwszej fazie treningu nie spala się tłuszczu a zalegający w mięśniach glikogen. Jego spalanie następuje w czasie pierwszych 20 minut biegania. Dopiero w kolejnej fazie dochodzi do redukcji oraz spalania tkanki tłuszczowej. Stąd też bieganie na cellulit powinno być treningiem, który trwa co najmniej 40 minut.

Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportem i budują kondycję, na początek mogą połączyć bieg z szybkim marszem. Pozwoli to przyzwyczaić organizm do ruchu i obciążenia. W treningu ważne jest, aby nie forsować się ponad siły, bowiem może to doprowadzić do niebezpiecznych kontuzji.

Kolejną ważną informacją jest to, że bieganie na cellulit zawsze i w każdym innym wypadku należy rozpocząć od krótkiej (15 minutowej) rozgrzewki i zakończyć ćwiczeniami relaksującymi i rozciągającymi. Pozwali to na szybką regenerację mięśni oraz unikniecie zakwasów.

W ćwiczeniach na cellulit bardzo ważna jest systematyczność i regularność. Biegać powinno się najlepiej codziennie, a jeśli to nie jest mgle to co najmniej 3 razy w tygodniu. Warto również trening biegowy wspomóc innymi rodzajami aktywności np. jazda na rowerze, pływaniem czy joga. Dobrym sposobem na cellulit są również ćwiczenia wykonywane w wodzie np. aqua aerobic.

Walka z cellulitem nie zawsze jest łatwa i obejmuje działania na wielu polach. Warto jednak pamiętać, że zaniedbanie któregokolwiek z nich może być przyczyną porażki. Stąd też chcąc pozbyć się pomarańczowej skórki, nie można pokładać wiary tylko w kosmetykach antycellulitowych czy zabiegach kosmetycznych. Takie działanie zawsze trzeba wspierać aktywnością fizyczną oraz przejściem na zdrową dietę. Pomoże to wyeliminować toksyny z organizmu oraz pobudzić do działania układ krążenia.

[Głosów:30    Średnia:2.6/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *