Cellulit wodny to ten najczęściej występujący. Może on pojawiać się nawet u nastolatek czy kobiet niezwykle szczupłych i uprawiających sport. Powoduje nieestetyczne grudki oraz nierówności na skórze głównie ud, pośladków oraz brzucha. Chociaż mniej więcej każda z nas wie, czym jest pomarańczowa skórka, to jednym z częściej zadawanych pytań jest, co to jest cellulit wodny. Chcesz znać odpowiedź na to pytanie? Doczytaj do końca nasz artykuł.
Cellulit wodny nie jest powiązany z wagą czy wiekiem. Może pojawić się u każdej kobiety i zawsze powoduje nieestetyczny wygląd skóry. W pierwszej fazie zazwyczaj nie dostrzegamy go gołym okiem. Grudki i nierówności zaczynają się pojawiać, jeśli przez długi czas nie dbałby o skórę oraz prowadzimy niezdrowy tryb życia. Na szczęście w większości przypadków zmiany, które powoduje cellulit wodny na skórze, da się odwróci.
Co to jest cellulit wodny? Przyczyny powstania
Przyczyną cellulitu wodnego jest nadmierne nagromadzenie wody w organizmie, problemy z krążeniem lub zaburzenia hormonalne. Cellulit obrzękowy często swoje przyczyny ma też w niezdrowym trybie życia, który się prowadzi. Jako czynniki sprzyjające jego wystąpieniu podaje się: częste noszenie obcisłych ubrań i butów na wysokim obcasie, brak aktywności fizycznej, nieregularnie spożywanie posiłków, siedzący tryb życia, częste siedzenie z nogą założoną na nogę, stałe przebywanie w jednej pozycji np. praca stojąca.
Objawy cellulitu wodnego
Cellulit wodny najczęściej w pierwsze kolejność pojawia się na udach. pPźniej może atakować łydki, pośladki, ramiona od wewnętrznej strony oraz okolice kostek. U kobiet z nadprogramowymi kilogramami zmiany skórne występują również na brzuchu. Charakterystycznym objawem cellulitu obrzękowego są grudki pojawiające się pod skórą. Powstają one w wyniku przenikania limfy i toksyn do komórek tłuszczowych. Grudki występują w zbitych grupach i tworzą chropowatą, szorstką skórę. W pierwszej fazie rozwoju cellulitu ich nie widać. Aby przekonać się, czy występują, należy mocno ścisnąć skórę.
Co to jest cellulit wodny i jak go zwalczać?
Walka z cellulitem wodnym jest prostsza niż przy jego tłuszczowej odmianie. Pierwszym krokiem w zwalczaniu skórki pomarańczowej powinna być kontrola hormonów. Jeśli do zaburzania doszło w wyniku zażywania tabletek antykoncepcyjnych, warto je odstawić lub poprosić ginekologa o ich zmianę. Ta modyfikacja jednak nie załatwi całej sprawy. Konieczne będzie też poprawianie krążenia oraz przepływu krwi oraz limfy, a także zmienienie swoich dotychczasowych nawyków żywieniowych.
Cellulit wodny – jak poprawić krążenie?
Podstawą w zwalczeniu cellulitu wodnego jest poprawa krążenia. W tym celu zaleca się unikanie noszenie zbyt obcisłej odzieży przede wszystkim spodni, podkolanówek i butów Nie wskazane są także buty na zbyt wysokim obcasie. Panie, które pracują w jednej pozycji np. przed komputerem, powinny robić sobie częste przerwy i przez chwile pogimnastykować się, wprawiają mięśnie w ruch. Ważna jest również codzienna aktywność fizyczna. Na cellulit dobrze działa pływanie, bieganie czy jazda na rowerze.
Be First to Comment