Cellulit budzi przerażenie u większości kobiet. Zaraz jak tylko się pojawi, chcemy się go pozbyć. Rzadko jednak wiemy, że pomarańczowa skórka może mieć różne oblicza. To od niego zależy, jakie kroki należy podjąć przy walce z nią. Jednym z najczęściej występujących rodzajów cellulitu jest ten wodny. Cellulit wody charakteryzuje się zmiany w postaci grudek, guzków i nierówności skóry. Takie zmiany występują przede wszystkim w okolicach ud i pośladków. Zobacz, jak rozpoznać cellulit wodny.
Ogólnie mówiąc, cellulit to włókniejące zwyrodnienie tkanki łącznej. Medycyna estetyczna i kosmetologia wyróżnia dwa rodzaje cellulitu: wodny, nazwany też twardym oraz miękki, czyli tłuszczowy. Wskazuje się, że najwięcej kobiet boryka się z cellulitem wodnym.
Czym jest cellulit wodny?
Cellulit wodny to inaczej ten twardy. Jest on defektem kosmetyczno – medycznym tkanki podskórnej. Na cellulit wodny cierpią w większości kobiety poniżej 25 roku życia, które wykazują dużą aktywność fizyczna. Może on pojawia się nawet u sportsmenek. Cellulit wodny często spotyka się również u kobiet naturalnie szczupłych, u których nie dochodzi do dużych wahań w masie ciała oraz utraty elastyczności przez tkanki.
Jak rozpoznać cellulit wodny?
Cellulit wodny najprościej jest rozpoznać po wyglądzie. Znacznie różni się on od tego tłuszczowego. Ten drugi pojawia się zazwyczaj w wyniku szybkiego wzrostu lub utarty wagi. Charakteryzuje się słabym napięciem i wiotkością mięśni i może zajmować duże powierzchnie na udach pośladkach i brzuchu. Co charakterystyczne zmiany te odznaczają się bolesnością przy dotyku oraz są wyraźnie luźne, czyli nie przylegają ściśle do mięśni.
Cellulit wodny wygląda zupełnie inaczej. Uwidacznia się na skórze w postaci widocznych nierówności skórnych. Zazwyczaj pojawiają się one na pośladkach udach i po wewnętrznej stronie kolan, jednak cellulit wodny może też dotknąć okolic łydek, kostek, ramion i pleców na wysokości łopatek. Występująca tkanka jest zbita i ściśle przylega do mięśni, a także nie zmienia się wraz z pozycją ciała. W pierwszej fazie rozwoju cellulitu wodnego zmiany nie są widoczne gołym okiem. Można oberwać je, dopiero gdy ściśnie się skórę w fałd. Charakterystycznym objawem cellulitu wodnego jest też obrzęk, który występuje przed miesiączką.
Jakie są objawy cellulitu wodnego?
- Sucha i szorstka skóra;
- uczucie ciężkości, nadmiernego napięcia kończyn dolnych, skurcze, parestezje, mrowienie;
- objaw skórki pomarańczowej, rozstępy;
- przebarwienia, zmiany troficzne, nadmierna pigmentacja skóry;
- obrzęk tkanki podskórnej;
- mikrowynaczynienia, żylaki.
Przyczyny powstawania cellulitu wodnego
Cellulit wodny może pojawić się z wielu przyczyn. Jako tę główną wymienia się zaburzenia mikrokrążenia krwi, a zwłaszcza zwiększoną przepuszczalność naczyń krwionośnych i limfatycznych Prowadzi to do obrzęków oraz zmian w metabolizmie komórek tłuszczach, a co za tym idzie powstawania pomarańczowej skórki. Równie ważną rolę w powstawaniu cellulitu wodnego odgrywa niezdrowy tryb życia. Pomarańczowa skórka może pojawić się w wyniku złej diety, noszenia obcisłych ubrań, siedzącego trybu życia, przebywania w jednej pozycji przez długi czas, chodzenia w butach na wysokim obcasie, zażywania zbyt długich gorących kąpieli czy nadmiernego opalania się w solarium.
Warto również wspomnieć, że najnowsze badania wskazują również, że przyczyny cellulitu wodnego to predyspozycje genetyczne oraz zaburzenia emocjonalne wśród, których wymienia się długotrwały stres, depresje, lęki i złość. Ważną przyczyną pojawiania się cellulitu wodnego jest też zażywanie leków hormonalnych oraz tabletek antykoncepcyjnych.
Cellulit wodny a ciąża
Cellulit wodny może pojawiać się w przebiegu ciąży, jednak specjaliści wyraźnie zaznaczają, że do jego rozwoju przyczyniają się choroby układu krążenia, ginekologiczne nerek i żołądkowo-jelitowe. Rozwój następuje również przy zaburzeniach metabolicznych i hormonalnych.
Jak walczyć z cellulitem wodnym?
Jako najlepszy sposób na pozbycie się cellulitu wodnego wskazuje się zmianę nawyków żywieniowych. Dieta powinna być zbilansowana i ograniczająca spożycie tłuszczów, węglowodanów oraz soli. W zamian za to należy jeść więcej błonnika witaminy A, E i C oraz przeciwutleniaczy. W diecie antycellulitowej powinny znaleźć się m.in. jagody, czarne porzeczki, pomarańcze, cytryny i grejpfruty. Przy układaniu jadłospisu należy jednak pamiętać, aby nie spożywać zbyt dużo produktów bogatych w fitoestrogeny. Ich nadmiar pobudza rozrost komórek tłuszczowych i zwiększa retencję wody w organizmie.
Sposoby na cellulit wodny
W walce z cellulitem wodnym nie można zapomnieć o odpowiedniej pielęgnacji skóry i sporcie. Działania te mają pobudzić krążenie. Najlepsze efekty w walce z cellulitem wodnym przenosi bieganie, aerobik, pływanie oraz gimnastyka wodna. Wskazane jest też wykonywanie masażu bańkami chińskimi oraz skorzystanie z innych zabiegów antycellulitowych np. karboksyterapii czy laserów na podczerwień.
Działania te można uzupełniać regularnym stosowaniem kosmetyków na cellulit wodny, które zawierają takie składniki jak: kofeina, algi, oleje i ekstrakty roślinne oraz olejki eteryczne np. pomarańczowy, cynamonowy, imbirowy. Kosmetyki te poprawiają krążenie krwi i limfy uszczelniają naczynia włosowatych, przeciwdziałają obrzękom, regulują metabolizm, stymulują lipazę, chronią włókna kolagenowe oraz nawilżają i wygładzają skórę. Kosmetyki na cellulit wodny mogą przybierać postać żelu, balsamów, maseczek, kremów czy toników.
Be First to Comment