Press "Enter" to skip to content

Cellulit wodny czy lipidowy

Cellulit cellulitowi nie jest równy. Chociaż ten defekt kosmetyczno-medyczny przez wiele kobiet postrzegany jest tak zawsze tak samo, to należy mieć świadomość, że pomarańczowa skórka może mieć różne oblicza. Niezwykle ważne jest określenie rodzaju cellulitu, na który się cierpi. Pomaga to w dobraniu odpowiedniej kuracji i pozbyciu się grudek, fałdek i nierówności z zewnętrznej strony skóry. Nie wiesz, czy masz cellulit wodny, czy lipidowy? Poznaj objawy jednego i drugiego.

Pomarańczową skórkę u kobiet dzielimy na cellulit wodny oraz cellulit lipidowy. Różnią się one od siebie przyczynami występowania, objawami oraz metodami zwalczania skórnych defektów. Warto również pamiętać, że cellulit wodny jest tym, który może dotkną wszystkie panie – nawet te szczupłe, natomiast o cellulicie lipidowym mówimy w przypadku nadwagi, otyłości oraz znacznych wahań wagi ciała. Co istotne ten pierwszy rodzaj pomarańczowej skórki (wodny) jest dość łatwy do zwalczenia. W przypadku cellulitu lipidowego proces jego likwidacji jest trudniejszy i bardziej długotrwały.

Cellulit wodny czy lipidowy. Wodna odmiana pomarańczowej skórki

Cellulit wodny to defekt skórny, który występuje u większości kobiet. Borykają się z nim nawet kobiet szczupłe, które nadwagi nigdy nie miały. Jego powstawanie jest wynikiem zaburzenia cyrkulacji krwi oraz limfy w tkankach. W efekcie dochodzi do zatrzymania wody w organizmie, która uwidacznia się poprzez pofałdowaną i opuchniętą skórą. Cellulit wodny można również być wynikiem zaburzeń hormonalnych, złej diety, braku aktywności fizycznej.  Charakteryzuje się on tym, że bezpośrednio przed miesiączką defekty skórne stają się bardziej widoczne. Jest to wynikiem przesuwania się zapasów wody oraz tłuszczu w stronę zewnętrznej warstwy skóry.

Cellulit wodny czy lipidowy. Lipidowa odmiana pomarańczowej skórki

Cellulit lipidowy inaczej nazywany też tłuszczowym jest ściśle powiązany z nadwagą i otyłością. Cierpią na niego kobiet  z dodatkowymi kilogramami, ale i te, które w ostatnim czasie zanotowały znaczny spadek lub podwyższenie wagi. Cellulit lipidowy występuje na skutek nagromadzenia się tłuszczów pod skórą. Swój początek bierze w głębokich warstwach skóry właściwej oraz w tkance łącznej, czyli tam, gdzie znajdują się komórki tłuszczowe. One spełniają w organizmie funkcje zbiorników gromadzących energię. Kiedy wewnątrz nich zacznie zbierać się tłuszcz oraz cukry wytwarzane są trójglicerydy, które po pewnym czasie ulegają rozkładowi.  Zaburzenie procesu rozkładu sprawia, że tłuszcze oraz cukry, których jest w nadmiarze w organizmie, przedostają się do komórek tłuszczowych i zwiększają ich objętość. W rezultacie komórki zaczynają układać się w skupiska, które wyglądem przypominają kiście winogron.  Pęczniejące komórki uwidaczniają się na powierzchni skóry w postaci grudek i nierówności, czyli cellulitu lipidowego.

Dla cellulitu lipidowego charakterystyczne jest to, że jest on luźny, nie przylega do mięśni i może zajmować duże powierzchnie na ciele. Rozpoznaje się go po małych podskórnych grudach. Bardzo często zmiany wywołują wyraźny ból. Cellulit miękki pojawia się na udach, biodrach oraz łydkach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *