Lekarze medycyny estetycznej zauważają, że cellulit pojawia się u coraz młodszych dziewczynek. Na pomarańczową skórkę cierpią już nie tylko nastolatki, ale i małe dzieci. Często do pojawiania się cellulitu u dzieci doprowadzają sami rodzice. Jest to wynikiem złej diety, zbyt małej ilości ruchu i przekonanie, że pulchne dziecko to zdrowe dziecko. Cellulit u dzieci może pojawić się na udach, pośladkach czy ramionach, a jego wygląd porównywany jest do białego sera. Tak naprawdę jest to nagromadzony w organizmie tłuszcz. Zobacz, co musisz wiedzieć o cellulicie u dzieci.
Jeszcze do niedawna cellulit był problem tylko dorosłych kobiet, dziś coraz częściej obserwujemy go u małych dziewczynek. Oczywiście nie u wszystkich. Lekarze zaznaczają, że cellulit u dzieci występuje u tych, które mają predyspozycje genetyczne do pojawiania się pomarańczowej skórki. Trzeba jednak pamiętać, że to nie jedyna przyczyna cellulitu u dzieci.
Cellulit u dzieci – przyczyny występowania
Jako główną przyczynę cellulitu u dzieci podaje się predyspozycje genetyczne. Pomarańczowa skóra może być dziedziczna i jeśli występuje u mamy, to najprawdopodobniej będzie na nią też cierpieć córka. Wskazuje się również, że cellulit u dzieci (tak samo, jak u dorosłych) jest związany z płcią. Niestety na pojawianie się pomarańczowej skórki o wiele podatniejsze są dziewczynki niż chłopcy. Ci z problemem podskórnych zgrubień zmagają się niezwykle rzadko. Obserwuje się również zależność, że im bliżej okresu dojrzewania, tym częściej cellulit występuje.
Analizując przyczyny cellulitu u dzieci, nie można zapominać o stylu życia i nawykach żywieniowych. Tutaj podobnie jak u dorosłych pomarańczowa skórka może wystąpić w przypadku złej diety bogatej w cukier i tłuszcze, zbyt małej ilości ruchu, noszeniu ciasnych ubrań. Powodem wystąpienia nieestetycznych zmian są także zaburzenia hormonalne, które dotykają najmłodszych.
Cellulit u dzieci – i co dalej?
Dzieci, szczególnie w wieku dojrzewania są niezwykle wyczulone na punkcie swojego wyglądu. Nawet najmniejsze odstępstwo od normy może być przyczyną wyśmiania przez kolegów, co w konsekwencji doprowadzić do dużych kompleksów, utraty pewności siebie, a nawet problemów natury psychologicznej.
Jak leczyć cellulit u dzieci?
Aby nie dopuścić do przykrych konsekwencji natury psychologicznej, cellulit u dzieci należy leczyć. Metody pozbywania się pomarańczowej skórki są podobne jak te stosowane w przypadku osób dorosłych. Trzeba jednak pamiętać, aby w przypadku najmłodszych być dużo ostrożniejszym i powstrzymać się od zdecydowanych i restrykcyjnych zmian. Niewskazane jest również podawanie tabletek na cellulit czy ingerowanie w ciągle rozwijającą się gospodarkę hormonalną.
Chcąc walczyć z cellulitem u dziecka, nie należy wprowadzać restrykcyjnych diet, a przyjrzeć się temu, co i jak je. Dieta antycellulitowa dla dziecka to ta z regularnymi posiłkami i eliminująca fast foody, słodycze i gazowane napoje. Te powinny być zastąpione owocami, warzywami, chudym nabiałem. Posiłki powinny być syte, a jednocześnie lekkostrawne. Zdrowa dieta musi być uzupełniana sporą dawką ruchu i sportu. Najlepiej wybrać zajęcia na pływalni.
Be First to Comment