Press "Enter" to skip to content

Cellulit tłuszczowy

Cellulit tłuszczowy jest problemy osób z nadwagą i otyłością. Charakteryzuje się dziurkami i nierównościami skóry. Jest on dość trudny do zwalczenia i wymaga wiele czasu oraz zaangażowania. Warto jednak podjąć trud, bowiem cellulit tłuszczowy zawsze przyczynia się do nieestetycznego wyglądu i może być powodem wielu kompleksów. Zobacz, czym jest cellulit tłuszczowy, gdzie występuje i jak z nim walczyć.

Cellulit tłuszczowy jest jedną z odmian pomarańczowej skórki. Głównie zmagają się z nim osoby z nadwagą i chorujące na otyłość. Może on również pojawić się w przypadku nagłych i dużych wahań wagi, zarówno na plus, jak i na minus. Cellulit tłuszczowy nie jest prosty do zwalczenia. Wymaga on o wiele więcej pracy niż tez wodny. Jego pokonanie nie jest jednak niemożliwe.

Cellulit tłuszczowy – gdzie występuje?

Cellulit tłuszczowy inaczej nazywany lipidowym najczęściej możemy spotkać na biodrach, udach pośladkach oraz brzuchu. Niekiedy pojawia się on również pod kolanami i na łydkach. Zmiany obejmujące te miejsca na ciele są bolesne przy dotyku. W pierwszej fazie zauważalne są, kiedy naciśniemy skórę palcem. Pojawią się wtedy na nie wybrzuszenia i wgłębienia. W przypadku, kiedy cellulit tłuszczowy jest zaawansowany, można dostrzega go gołym okiem.

Cellulit tłuszczowy – jak powstaje?

Cellulit tłuszczowy tworzy się z nadmiaru kwasów tłuszczowych, które gromadzą się w komórkach ciała. Tłuszcze te spożywamy codziennie wraz z jedzeniem. W organizmie lubią one gromadzić się w dolnych partiach ciała i prowadzić do powiększania się komórek tłuszczowych tzw. adipocytów.  Te w takiej sytuacji uniemożliwiają prawidłowe krążenie oraz uciskają na naczynia krwionośne i limfatyczne znajdujące się blisko nich. Gorsze krążenie prowadzi do zaburzeń w przemianie materii, słabszej przyswajalności tlenu oraz składników odżywczych, a także wolniejszego usuwania toksyn i ubocznych produktów przemiany materii z organizmu.

Cellulit tłuszczowy – jak się go pozbyć?

Z racji tego, że przyczyną cellulitu tłuszczowego jest nagromadzenie w organizmie tłuszczu, to pierwszym krokiem musi by jego spalanie. Oznacza to, że konieczne jest przejście na dietę odchudzająca i ograniczenie spożywanych kalorii. Równocześnie należy zadbać o aktywność fizyczną. Nie można również zapomnieć o pielęgnacji skóry. Do tego warto wykorzystywać kosmetyki antycellulitowe o działaniu rozbijającym tłuszcz.

Cellulit tłuszczowy – jaka dieta?

Przy cellulicie tłuszczowym zalecana jest zdrowa, niskokaloryczna i niskotłuszczowa dieta. Główne zalecenia to jedzenie dużej ilości warzyw, owoców, nasion i ryb. Warto również wyeliminować z jadłospisu sól, ostre przyprawy, produkty smażone, tłuste, zawierające konserwanty i barwniki, potrawy mączne  oraz słodycze. Te same zalecenia dotyczą napoi. Najzdrowsza jest niegazowana woda z cytryną o niskiej zawartości sodu. Oprócz tego sięgać można po ziołowe napary np. z pokrzywy, zieloną herbatę lub warzywne soki. Zabronione są napoje gazowane i wysoko słodzone.

Cellulit tłuszczowy – co ćwiczyć?

Przy cellulicie tłuszczowym wskazane są intensywne i dynamiczne ćwiczenia, które pomogą w szybkim spalaniu kalorii. Zalecane jest bieganie, marsz, tenis, rower lub rolki. Dobrze jest także wybrać się a basen – pływanie wysmuklić i ujędrnić sylwetkę.

[Głosów:8    Średnia:3.4/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *