Cellulit czy cellulitis zastanawia się niejedna kobieta zauważająca grudki i nierówności na skórze ud, brzucha czy pośladków. Nazwy te bardzo często stosowane są wymiennie. To jednak duży błąd. Cellulit nie jest tym samym co cellulitis. Ten pierwszy oznacza pomarańczową skórkę, która objawia się nierównościami naskórka, cellulitis to natomiast zapalenie skóry i tkanki podskórnej. Cellulitis wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej i rozpoczęcia terapii antybiotykami. Zaniechanie leczenia może prowadzić do poważnych konsekwencji. Cellulit czy cellulitis – zobacz, co jest twoim problemem.
Zarówno pojęcie cellulitu, jak i cellulitisu odnoszą się do stanu skóry. Nie oznacza to jednak, że są to pojęcia wymienne i oznaczają to samo. Cellulit dotyczy jedynie wyglądu skóry i objawia się jej nieestetyczną deformację. Cellulit bez względu na swój rodzaj kwalifikowany jest jako defekt kosmetyczny-medyczny. Zupełnie inaczej jest w przypadku cellulitisu. Jest to poważna choroba tkanki łącznej, a zmian wyglądu skóry jest tylko jednym z objawów schorzenia.
Cellulit – czym się objawia?
Cellulit z medycznego punktu widzenia jest nieprawidłowym rozmieszczeniem tkanki tłuszczowej. Objawowi temu towarzyszą obrzęki i włókniste zmiany tkanki podskórnej. Schorzenie nie zagraża zdrowiu i życiu, wpływa jednak na nasz wygląd. Cellulit zwłaszcza ten zaawansowanym może prowadzić do dużych problemów psychicznych spowodowanych kompleksami. Objawy cellulitu to pofałdowana, nierówna skóra. Pomarańczowa skórka atakuje przede wszystkim biodra, uda, pośladki, brzuch, ramiona i piersi. Problem cellulitu jest powierzchni. Ciepli na niego 90% kobiet na całym świecie. Pomarańczowa skórka może zaatakować każdą z nas – bez względu na wiek czy wagę ciała. Medycyna estetyczna wyróżnia cellulit tłuszczowy (powiązany z nadwagą), wodny (związany z gromadzeniem się wody w komórkach tłuszczowych) oraz mieszany, czyli cyrkulacyjny. Występujący cellulit może mieć różne stopnie zaawansowania. W pierwszym niewidoczny jest gołym okiem, a dopiero po ściśnięciu skóry. Cellulit gołym okiem można zauważyć w trzecim i czwartym stadium.
Cellulit – jak się go pozbyć?
Cellulit jest schorzeniem, z którym da się skutecznie walczyć. W pierwszym kroku warto sięgnąć po domowe i naturalne sposoby. Na pomarańczową skórkę działają przede wszystkim ćwiczenia na mięśnie nóg, ud, pośladków i brzucha. Zalecane jest także zmienianie stylu odżywiania się. Z diety dobrze jest wyeliminować sól, cukry, węglowodany, tłuszcze zwierzęce i używki, a zastąpić je produktami bogatymi w błonnik pokarmowy oraz moczopędnymi. Dieta antycellulitowa opiera się przede wszystkim na warzywach, owocach oraz rybach. Dodatkowo, aby wzmocnić jej efekty, można zażywać tabletki na cellulit. Na rynku dostępne są te o działaniu odprowadzającym wodę z organizmu, redukującym tkankę tłuszczową lub poprawiającym krążenie krwi i limfy. Domowe sposoby na cellulit to także masaże wykonywane różnego rodzaju masażerami i szorstkimi rękawicami oraz regularne stosowanie kremów i balsamów antycellulitowych.
W przypadku, kiedy domowe sposoby nie pozwalają na skuteczne pozbycie się pomarańczowej skórki, można sięgnąć po bardziej zaawansowane metody. Mowa tutaj o profesjonalnych zabiegach na cellulit, które wykonuje się w gabinetach kosmetycznych czy medycyny estetycznej. Seria takich zabiegów pozwoli zlikwidować grudki i fałdki nawet w przypadku głębokiego cellulitu. Nie oznacza to jednak, że od siebie nie daje się nic. Zabiegi kosmetyczne na cellulit również powinny być wspomagane domową pielęgnacją, aktywnością fizyczna i odpowiednio zbilansowaną dietą.
Czym jest cellulitis?
Cellulitis, chociaż brzmi podobnie jak cellulit, nie jest tym samym. Jest to choroba tkanki łącznej. Wywoływany jest ona infekcją bakteryjną, która może objąć całe ciało. Najczęściej cellulitis atakuje nogi lub twarz. Bardzo często z tym schorzeniem borykają się osoby chorujące na cukrzycę lub zaburzenia krążenia w kończynach dolnych. Baterie wywołujące cellulitis przedostają się do organizmu poprzez otwarte rany, zadrapania, owrzodzenia lub miejsca po ukąszeniach owadów. Jako objawy cellulitisu wskazuje się złe samopoczucie, wrażenie gorąca, dreszcze, bóle głowy, nudności. Objawy schorzenia występują również na skórze. Jej zainfekowana powierzchnia jest bardzo ciepła, czerwona, wrażliwa na dotyk. Mogą także wystąpić obrzęki, pęcherze i wybroczyny. W dalszej kolejności pojawia się ból węzłów chłonnych oraz czerwona linia biegnąca od zakażonej skóry do węzłów chłonnych jest to spowodowane infekcją podskórnych naczyń węzłów.
Cellulitus – jak się go pozbyć?
Na cellulistis nie istnieją żadne domowe sposoby. Aby skutecznie walczyć z chorobą, należy rozpocząć branie antybiotyków. Te może przepisać tylko lekarz. Należy pamiętać, że w skrajnych przypadkach leczenie cellulitisu wymaga hospitalizacji i dożylnego podawania preparatów leczniczych. Choroba jest jednak całkowicie wyleczalna, a poważne komplikacje pojawiają się niezwykle rzadko. Jako te wymienia się zakażenia naczyń chłonnych lub posocznice, istnieje również możliwość rozprzestrzenienia się infekcji na opony mózgowe i mózg. Aby zapobiegać zakażeniu cellulitisem, należy dokładnie przemywać i zabezpieczać rany i skaleczenia.
Be First to Comment