Press "Enter" to skip to content

Zapalenie migdałków – jak sobie z nim poradzić?

Zapalenie migdałków możemy określić, jako stan zapalny gardła, ponieważ migdałki właśnie w nim się znajdują. Migdałki pełnią funkcję ochronną organizmu przed drobnoustrojami, a dodatkowo zwalczają infekcje. Gdy już do niej jednak dojdzie, to właśnie migdałki stymulują układ limfatyczny do produkcji przeciwciał, których zadaniem jest zlikwidowanie patogenów chorobotwórczych.

Najczęstsze przyczyny zapalenia migdałków

Podstawową przyczyną zapalenia migdałków są bakterie lub wirusy, które wywołały infekcje. Najczęstszymi winowajcami są paciorkowce Streptococcus pyogenes.

Do zapalenia migdałków może również dojść, gdy dojdzie do namnożenia bakterii, które na co dzień bytują w gardle i nie wywołują żadnych infekcji, jednak na skutek spadku odporności zaczynają ‚szaleć’ i wtedy dochodzi do stanu zapalnego.

Czynnikiem sprzyjającym infekcjom gardła jest również spożywanie zimnych produktów. Ponieważ pod wpływem zimna naczynia krwionośne znajdujące się w gardle, zaczynają się kurczyć, a wtedy śluzówka jest bardziej podatna na wnikanie drobnoustrojów chorobotwórczych.

Przeczytaj też: https://www.czystek.info.pl/rogowiec-dloni-i-stop-czym-jest/

Jak się objawia zapalenie migdałków?

Kluczowym objawem zapalenia migdałków, znanym z pewnością każdemu jest silny ból gardła. Zazwyczaj charakteryzujący się tym, że promieniuje aż do uszu i jest mocno odczuwany podczas przełykania śliny. Oprócz tego, mogą pojawić się jeszcze inne objawy, takie jak:

  • osłabienie organizmu,
  • gorączka,
  • dreszcze,
  • brak apetytu,
  • ból głowy,
  • zaczerwienione i powiększone migdałki,
  • biały nalot na migdałkach,
  • powiększenie węzłów chłonnych.

Leczenie zapalenia migdałków

Zazwyczaj leczenie zapalenia migdałków polega na podaniu środków farmakologicznych, w bardziej zaawansowanych przypadkach należy zastosować antybiotyk, najlepiej kontynuować to przez 10 dni.

Pomocne jest również stosowanie preparatów, które łagodzą objawy. Mają działanie miejscowe, zmniejszą ból, dzięki czemu ułatwiają przełykanie oraz nawilżają śluzówkę.

Rodzaje zapalenia migdałków

Zapalenie migdałków możemy podzielić na dwa typy:

  • zapalenie migdałków ostre – wywołane jest bakteriami, zazwyczaj ustępuje po kilku dniach;
  • zapalenie migdałków przewlekłe – jest to odmiana nawracająca, gdy problem jest uciążliwy i zbyt często nawraca, można rozważyć operację usunięcia migdałków.

Źródło: https://www.mamazwadaserca.pl

[Głosów:4    Średnia:1.8/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *