Press "Enter" to skip to content

Odklejenie siatkówki

Odklejenie siatkówki nazywane też odwarstwieniem to stan, gdy ulega ona rozerwaniu lub odklejeniu się od znajdującej się obok niej naczyniówki. Sytuacja taka wymaga nagłej interwencji specjalisty. Co jest przyczyną tej dolegliwości i jak wygląda leczenie?

Odklejenie siatkówki

Odklejenie siatkówki na początku może nie dawać żadnych objawów, jednak z czasem choroba postępuje doprowadzając do pogorszenia wzroku, a bez interwencji lekarza nawet do całkowitej utraty widzenia. Siatkówka znajduje się we wnętrzu gałki ocznej i odpowiedzialna jest za odbieranie świata zewnętrznego dzięki fotoreceptorom. W trakcie choroby następuje oddzielenie się jej od znajdujących się poniżej struktur, nazywanych nabłonkiem barwnikowym. Co może świadczyć o odwarstwieniu się siatkówki? Typowym sygnałem są pojawiąjące się w polu widzenia mroczki, błyski oraz kształty, które na początku są mało zauważalne i mogą być ignorowane. Obiekty poruszają się podczas ruchów oka oraz rzucają cień na siatkówkę – mogą przypominać pajęczynki, czarne lub czerwone kropki lub zmętnienia. Błyski, inaczej nazywane fototopsjami pojawiają się w wczesnym stadium choroby. Choremu może towarzyszyć obniżenie ostrości widzenia oraz ubytki w polu widzenia, powodujące tzw. „zasłonę przed okiem”. Z czasem częstotliwość tych objawów się nasila.

Odwarstwienie siatkówki – przyczyny i leczenie

Odklejenie się siatkówki może pojawić się u osób krótkowzrocznych oraz po zabiegu zaćmy – między innymi po intensywnym wysiłku. Przyczynami tej choroby mogą być też schorzenia naczyń, zapalenie siatkówki, urazy, zwyrodnienia czy zespół wysiękowy błony naczyniowej. Z biegiem lat struktura siatkówki może ulegać osłabieniu, również zwiększając ryzyko odklejenia się.

Odwarstwienie siatkówki można podzielić na przedarciowe i nieprzedarciowe. W pierwszym przypadku pojawia się podczas przerwania siatkówki, co uniemożliwia przedostawanie się cieczy podsiatkówkowej do obszaru podsiatkówkowego – ten rodzaj najczęściej dotyczy osób po urazach i z chorobami układowymi. Natomiast o nieprzedarciowym mówi się w sytuacji, gdy fragment siatkówki zostaje oddzielony od nabłonka barwnikowego na skutek kurczu błony szklistowo-siatkówkowej. Może to spotkać szczególnie cukrzyków oraz osoby, u których stwierdzono uszkodzenie tylnego odcinka oka czy ostre zapalenie wewnątrzgałkowe.

Jak wygląda leczenie tego schorzenia? Polega głównie na interwencji chirurgicznej, podczas której wykonuje się wszczep przyszywany do ścianki gałki ocznej lub drenaż.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *