Press "Enter" to skip to content

Stopnie cellulitu

Cellulit większości kobiet kojarzy się z fałdkami, grudkami i nierównościami. I tak faktycznie jest – to są właśnie objawy pomarańczowej skórki. Ale uwaga: nie zawsze cellulit widoczny jest gołym okiem. W pierwszych fazach rozwoju pomarańczowa skórka jest zupełnie niewidoczna gołym okiem. Wiele kobiet nie wie, że ją ma i bagatelizuje problem, mówiąc, że cellulit ich nie dotyczy. Zazwyczaj nie jest to prawda – na cellulit cierpi 9 na 10 kobiet. Warto wiedzieć, że pomarańczowa skórka może mieć różne fazy rozwoju i to od nich zależy, czy będzie widoczna, czy nie. Poznaj stopnie cellulitu.

Oglądasz swoją skórę i nie widzisz żadnych podejrzanych zmian, defektów, nierówności i grudek? Z ulgą oddychasz, że cellulit ciebie nie dotyczy. To może być duży błąd! Cellulit nie zawsze jest widoczny na pierwszy rzut oka. To, czy tak będzie, zależy od stopnia cellulitu, z którym się zmagamy. Tych jest cztery. Warunkują one wygląd pomarańczowej skórki, a także sposoby jej zwalczania.

Stopnie cellulitu – o czym mówią?

Stopnie cellulitu pozwalają określić, w jakiej fazie rozwoju jest pomarańczowa skórka. Aby określić stopień cellulitu, należy dobrze przyjrzeć się swojej skórze i zaobserwować na niej charakterystyczne objawy. Stopnie cellulitu odnoszą się do wszystkich odmian pomarańczowej skórki zarówno tej wodnej, jak i tłuszczowej czy mieszanej. Nie ma wątpliwości i nikogo nie powinno to dziwić, że najłatwiej jest walczyć z cellulitem w pierwszej fazie, najtrudniej w tej ostatniej – czwartej. Dlatego też, jeśli nie chcesz mieć problemów z pomarańczową skórką regularnie obserwuj swoje ciało i kiedy tylko zauważysz oznaki cellulit, rozpocznij z nimi walkę.

Stopnie cellulitu – jakie są?

Medycyna estetyczna wyróżnia cztery stopnie cellulitu. Jak one wyglądają?

  • Stopień pierwszy – cellulit nie jest jeszcze widoczny, a skóra nadal zachowuje swoją gładkość i jędrność; żeby przekonać się, czy cellulit występuje, należy ścisnąć dwoma palcami fałd skóry na brzuchu lub udzie i jeśli wystąpi lekko grudkowata powierzchnia, to znak, że zaatakowała nas pomarańczowa skórka.

Jak radzić sobie z pierwszym stopniem cellulitu? Postaw na dietę z małą ilością soli i cukrów, pij dużo niegazowanej wody mineralnej; zdrową dietą uzupełniaj dawką ruchu – na tym etapie możesz wybrać swoją ulubioną aktywność; dzięki temu wzmocnisz mięśnie oraz pobudzisz spalanie tłuszczu; zadbaj też o pielęgnacje skóry: raz w tygodniu wykonuj peelingi i domowe masaże antycellulitowe szorstką rękawicą lub gąbką; codziennie wcieraj w ciało preparaty ujędrniające i wyszczuplające; w gabinecie kosmetycznym możesz zdecydować się na zabiegi ujędrniające ciało np. z algami.

  • Drugi stopień – przy ściśnięciu skóry w fałd pojawia się nie tylko grudkowata powierzchnia, ale i charakterystyczna pomarańczowa skórka; co ważne przy dotyku można odczuwać lekki ból i dyskomfort.

Jak radzić sobie z drugim stopniem cellulitu? Zastosuj się do tych samych wytycznych co przy pierwszym stopniu cellulitu; możesz jednak zadbać o regularne wykonywanie zabiegów ujędrniających i ćwiczenia typowe na cellulit, czyli np. przysiady, wykroki, czy brzuski.

  • Trzeci stopień – cellulit zaczyna być widoczny gołym okiem, aby go dostrzec, nie trzeba ściskać skóry; grudki mają większą objętość, a na całej powierzchni defektu występuje nierównomiernie pofałdowanie naskórka.

Jak radzić sobie  z trzecim stopniem cellulitu? Zastosuj bardziej restrykcyjną dietę, która będzie obejmowała dokładnie oczyszczenie organizmu i usuwanie z niego toksyn; swój jadłospis wzbogać o produkty z błonnikiem oraz antyoksydanty; zrezygnuj z picia mocnej kawy i herbaty oraz alkoholu, a także innych używek i uzależniaczy (tytoniu i słodyczy); zapisz się na siłownię i intensywnie ćwiczy kilka razy w tygodniu; w walce z cellulitem może pomóc ci pływanie, bieganie i jazda na rowerze; do codziennej pielęgnacji używaj kosmetyków antycellulitowych o mocnym działaniu np. zawierające kofeinę czy rutynę; w czasie ich aplikowania, a także pod prysznicem wykonuje masaże, uklepuj, uciskaj i szczyp skórę; masaże wykonuj kilka razy w tygodniu, możesz też pokusić się o masaż bańką chińską; dla poprawy jędrności skóry możesz wykonać serię zabiegów kosmetycznych np. mezoterapię.

  • Czwarty stopień – cellulit przybiera swoją najbardziej zaawansowaną formę; skóra pełną jest pofałdowań, a przy dotyku boli; dotykając skóry, można również łatwo wyczuć podskórne guzki.

Jak radzić sobie z czwartym stopniem cellulitu? Stosuj zdrową dietę, w której nie ma miejsca na cukry, sól, tłuszcze i wysoko przetworzone produkty; próbuj też suplementacji diety tabletkami na cellulit; koniecznie zapisz się na basen, a dodatkowo codziennie ćwicz w domu lub na siłowni; zainwestuj w domowy masaże i codziennie przez 15 minut wykonują antycellulitowe masaże z dodatkiem olejków i kosmetyków; w zakresie preparatów pielęgnujących stosuj te najskuteczniejsze i aplikuj je rano i wieczorem rekomendowane są kremy antycellulitowe, wyszczuplające oraz drenujące; dla podwyższenia efektywności domowych zabiegów wybierz się na serię zabiegów do gabinetu kosmetycznego; możesz zdecydować się np. na entomologie czy ultradźwięki.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *