Press "Enter" to skip to content

Rozstępy w ciąży — jak sobie z nimi poradzić?

Rozstępy to powszechny problem, szczególnie u kobiet w ciąży. Na szczęście istnieje wiele sposobów, aby zapobiec ich powstawaniu i skutecznie im przeciwdziałać. Jak faktycznie sobie z nimi radzić? Czy warto korzystać z balsamu na rozstępy w ciąży? Odpowiedź na to pytanie w artykule poniżej.

Jak wyglądają rozstępy i gdzie dokładnie mogą się pojawić?

Rozstępy to zwykle różowe i czerwone pasy na skórze, chociaż niektóre matki mogą doświadczyć zmian o barwie purpurowej. W miarę upływu czasu rozjaśniają się i stają się mniej widoczne. W ciąży rozstępy najczęściej pojawiają się na brzuchu, ponieważ skóra w tym obszarze jest szczególnie narażona na rozciąganie. U niektórych przyszłych mam mogą się także pojawić na piersiach, udach, biodrach, pośladkach, a nawet ramionach.

Zazwyczaj pierwsze oznaki rozstępów pojawiają się między szóstym a siódmym miesiącem ciąży, choć u niektórych kobiet mogą się one pojawić nieco wcześniej. Wpływ na ich pojawienie się mogą mieć zarówno brak odpowiedniej pielęgnacji skóry, jak i dziedziczne predyspozycje genetyczne.

Jak radzić sobie z rozstępami? Balsam na rozstępy w ciąży

Regularne nawilżanie skóry jest jednym z kluczowych elementów przy zwalczaniu rozstępów. Wybierając specjalne produkty przeznaczone dla przyszłych mam, takie jak chociażby balsam na rozstępy w ciąży, można zminimalizować wysuszenie skóry i zwiększyć jej elastyczność. Warto unikać kosmetyków zawierających kofeinę, kwasy AHA, kamforę, kwas salicylowy oraz silikon, aby uniknąć potencjalnych szkód dla dziecka.

Niektóre kobiety w ciąży decydują się zamiast specjalistycznych preparatów na rozstępy używać oliwki dla dzieci lub nierafinowanej oliwy z oliwek tłoczonej na zimno, co często przynosi zadowalające efekty. Ma ona właściwości uelastyczniające i nawilżające, dlatego ważne jest jej dokładne wmasowanie w obszary szczególnie narażone na rozciąganie. Podczas aplikacji można skórę delikatnie szczypać. Po nałożeniu oliwki warto chwilę poczekać, zanim się ubierzemy, aby nie przejmować się tłustymi plamami na ubraniach.

Podczas ciąży warto również dbać o odpowiednią dietę, bogatą w składniki odżywcze, które odgrywają kluczową rolę w zapobieganiu rozstępom. Witamina A pomaga w regeneracji uszkodzeń w tkance, a witamina C wspomaga produkcję kolagenu i wzmacnia naczynia krwionośne. Z kolei witamina E wykazuje działanie wzmacniające, a krzem i cynk korzystnie wpływają na stan skóry. Niezbędne witaminy i mikroelementy można znaleźć przede wszystkim w takich produktach jak zielone warzywa, fasola czy bruksela, a także w pestkach dyni, płatkach owsianych czy chlebie razowym.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *