Kosmetolog, makijażystka, kosmetyczka, wizażystka – określenia te pochodzą ze świata urody. Niekiedy jednak możemy zastanawiać się, czy oznaczają one ten sam zawód, czy może dotyczą kilku całkiem innych specjalizacji? Przedstawiamy największe różnice pomiędzy nimi oraz podpowiadamy, kiedy udać się do jakiego specjalisty.
Kosmetyczka czy makijażystka?
Na początku zastanówmy się, jakie jest znaczenie słowa kosmetyczka. W skrócie jest to osoba upiększająca skórę oraz wykonująca różne zabiegi pielęgnacyjne. Jej zadaniem jest dbanie o zdrowy i estetyczny wygląd swoich klientów. Kosmetyczka doradzi nam więc jak dbać o swoją skórę, jaki wpływ na jej wygląd ma dieta oraz jakich kosmetyków powinniśmy używać. Chociaż praca ta skupia się głównie na aspektach pielęgnacyjnych, wiele kosmetyczek postanawia pogłębiać swoje kwalifikacje i uczy się wykonywać manicure oraz makijaż. Jeszcze innym zawodem jest kosmetolog – to już osoba, która ma wykształcenie medyczne i może pracować w aptekach, gabinetach kosmetycznych czy ośrodkach szkoleniowych. Jego zadaniem jest nie tylko upiększanie, ale też dbanie o zdrowie skóry. Może on wykonywać mniej lub bardziej inwazyjne zabiegi kosmetyczne, takie jak mikrodermabrazja czy botoks.
Natomiast słowa makijażystka i wizażystka możemy używać zamiennie, ponieważ dotyczą one tego samego. Są to zawody, których celem jest upiększanie za pomocą kosmetyków kolorowych. Makijażysta dobiera odpowiedni makijaż do rodzaju cery, kształtu twarzy czy urody swojej klientki. Jeszcze innym zawodem jest stylistka, która skupia się na odnalezieniu danego stylu i doborze odpowiednich ubrań. Zajmuje się też przedłużaniem paznokci czy wykonywaniem makijażu, zgodnego z panującymi trendami.
Jak zostać wizażystką?
Wiedza wizażystek i makijażystek wynika z ukończenia specjalizacji, kursu lub odpowiedniej szkoły. Zdobywają oni swoje umiejętności również dzięki doświadczeniu i wieloletniej praktyce. Aby rozpocząć swoją przygodę ze światem makijażu, warto zdecydować się na kursy wizażu, których program jest naprawdę bogaty, a po ich zakończeniu możemy otrzymać stosowany certyfikat. Co obejmuje taki kurs? W dużej większości są to zajęcia praktyczne, które zostają poprzedzone pokazami makijażu. Kursantki wykonują makijaż sobie nawzajem lub modelom. Podczas zajęć poruszane są tematy takie jak higiena pracy, kamuflowanie niedoskonałości skóry czy nauka dobierania podkładu. Omawiane zostają rodzaje cer i kształty twarzy. Kursanci uczą się wykonywać różne rodzaje makijażu, między innymi makijaż dzienny, biznesowy, francuski, glamour, wieczorowy, smoky eyes czy kobiety dojrzałej.
Be First to Comment