Press "Enter" to skip to content

Przyczyny cellulitu

Cellulit, czyli tak zwana pomarańczowa skórka to problem XXI wieku. Atakuje on przede wszystkim kobiety i to bez wyjątku. Na cellulit skarżą się zarówno kobiety otyłe i z nadwagą, jak i te szczupłe, które nigdy problemów z wagą nie miały. Cellulit, chociaż nie jest groźny dla życia i zdrowia powoduje wiele przykrych konsekwencji. Głównie są nimi kompleksy związane z wyglądem, które znacząco mogą wpłynąć na zdrowie psychiczne. Na szczęście z cellulitem da się walczyć i to skutecznie. Zanim jednak podejmie się działania, warto poznać przyczyny cellulitu.

Cellulit jest niedoskonałością skórną, z która boryka się ponad 90% kobit na całym świecie. Atakuje on bez względu na wiek czy wagę. Najczęściej umiejscawia się na udach, brzuchu i pośladkach, ale może również występować nad kolanami, w okolicach łydek, kostek oraz ramion. Przyczyny cellulitu są bardzo zróżnicowane i w dużej mierze wynikają z odmiany pomarańczowej skórki. Tych jest w wersji podstawowej trzy: cellulit wodny, tłuszczowy oraz cyrkulacyjny.

Czym jest cellulit?

Cellulit to zwłóknienie tkanek, które objawia się nierównościami, grudkami i fałdkami na skórze zewnętrznej. To czy one są widoczne gołym okiem znaleźć od stopnia zaawansowania pomarańczowej skórki. Im jest n wyższy, tym cellulit jest bardziej widoczny i tym trudniej z nim walczyć.

Przyczyny cellulitu

Powstawanie cellulitu jest bezpośrednio powiązane z tłuszczem. Należy jednak podkreślić, że pomarańczowa skórka nie jest domeną kobiet otyłych i z nadwagą. Na wodną odmianę cellulitu mogą cierpieć też kobiet szczupłe. Nie mniej jednak każda z nas dziennie spożywa tłuszcze, niekiedy spożywamy je w bardzo dużych ilościach. To one wraz z innymi toksynami i ubocznymi produktami przemiany materii gromadzą się w tkance tłuszczowej w dolnych partiach ciała i ujawniają się na zewnątrz jako cellulit. Tak powstają właśnie grudki cellulitowe, które określane są jako powiększone adipocyty, czyli komórki tłuszczowe.

W momencie, w którym dochodzi do powiększenia komórek tłuszczowych, zaczynają one uciskać na naczynia krwionośne limfatyczne, znajdujące się blisko nich. Prowadzi to do zaburzeń krążenia oraz przemiany materii w komórkach, które słabiej przyswajają tlen i składniki odżywcze. W efekcie znacznie wolniej usuwane są nagromadzone toksyny, które wraz z nadmiarem wody zalegają w tkankach.

Jak podkreślają lekarze cellulit to nic innego jak nierównomierne rozłożenie tkanki tłuszczowej. Grudki  tłuszczu zazwyczaj umiejscawia się w pustych przestrzeniach, w których zbiera się woda i produkty przemiany materii. Następnie dochodzi do obrzęku, który wywołuje powikłania z ukrwieniem. Problemem jest to, że organizm ludzi zawsze stara się zachować tłuszcz na tzw. gorsze czasy, dlatego walka z cellulitem jest długotrwała i niełatwa.

Przyczyny cellulitu, dlaczego powstaje pomarańczowa skórka?

Nadwaga i otyłość, które są najczęściej wymieniane jako przyczyny cellulitu, to tylko jedne z wielu czynników przyczyniających się do pomarańczowej skórki. Nadprogramowe kilogramy wywołują zazwyczaj cellulit lipidowy, czyli ten tłuszczowy. Powstaje on w głębokich tkankach skórnych, dlatego walka z nim jest bardzo trudna. Cellulit wodny, który dotknąć może nawet kobiety szczupłe i wysportowane ma zupełnie inne przyczyny powstawania. Jako te wymienia się: brak ruchu, siedzący tryb życia, nieodpowiednią dietę, w której dużo jest cukru i soli, zburzenia hormonalne opierające na nadmiarze estrogenów przy niedoborze progesteronu, problemy z krążeniem, noszenie zbyt obcisłych ubrań i butów na wysokim obcasie, nałogowe palenie papierosów, picie alkoholu, wady postawy np. skrzywienie kręgosłupa.

Jako czynniki ryzyka wskazuje się tez uwarunkowania genetyczne, zbyt krótki sen, choroby ogólnoustrojowe np. cukrzycę, choroby nerek oraz zły stan psychiczny objawiający się nadmiernym stresem, napadami lękowymi lub depresją. Na pojawianie się cellulitu duży wpływ ma również wiek. Wiele kobiet na rozrost pomarańczowej skórki skrąży się w okresie dojrzewania lub menopauzy. Czynnikiem ryzyka jest również ciąża, w której czasie dochodzi do rozrostu tkanek.

Przyczyny cellulitu – jak je wyeliminować?

Część z przyczyn cellulitu da się łatwo eliminować. Trzeba to koniecznie zrobić, jeśli chce się skutecznie walczyć z pomarańczową skórką. Należy wiedzieć, że podstawą w walce z nią jest zrzucenie zbędnych kilogramów (jeśli to jest konieczne), przejście na zdrową dietę oraz zadbanie o aktywność fizyczną. W przypadku, gdy powstawanie cellulitu jest wynikiem zaburzeń hormonalnych, trzeba spróbować je wyeliminować np. zmienić tabletki antykoncepcyjne lub zaprzestać brania leków hormonalnych (jeśli to możliwe). Zmiana przyzwyczajeń żywieniowych oraz trybu życia powinna zredukować pomarańczową skórkę pojawiającą się na ciele.

Przyczyny cellulitu, a jego typy

Warto również pamiętać, że cellulit nie jedno ma oblicze. Występuje on w kilku rodzajach i to one determinują przyczyny jego powstawania, a co ważniejsze – sposoby jego eliminacji. Medycyna estetyczna wyróżnia cellulit twardy (wodny) miękki oraz obrzękowy. Ponadto mówi się też o cellulicie lipidowym (tłuszczowym), wiotkim oraz cyrkulacyjnym.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *