O cellulicie mówi się bardzo dużo. Dziś niemal każda kobieta wie, że może go mieć. Są jednak wśród na i tak, które nie wiedzą, jak wygląda cellulit, a w związku z tym nie wiedzą, czy mają podejmować walkę z pomarańczową skórką. Odpowiedź na to, jak wygląda cellulit, nie jest łatwa. Przede wszystkim jego wygląd należy od tego, jaki stopień zaawansowania osiągnęły zmiany. Zobacz, jak wygląda cellulit i jak rozpoznać stopień jego zaawansowania.
Skóra bez cellulitu to ta gładka, jędrna i elastyczna. Problem pojawia się, kiedy zaczyna występować na niej nierówności i grudki. Jest to pierwszy znak, że atakuje nas cellulit. Najczęściej zmiany pojawiają się na udach, biodrach, pośladkach oraz brzuchu, ale mogą też wystąpić na ramionach, plecach w okolicy kolan, łydek i kostek. W pierwszym stadium cellulit bardzo rzadko widoczny jest gołym okiem. Aby go wykryć, skórze trzeba się dobrze przyjrzeć.
Objawy cellulitu
Objawy cellulitu mogą pojawić się u każdej kobiety. Ten problem nie wybiera od względem wieku czy wagi, występuje zarówno u dojrzałych kobiet, jak i nastolatek, pań otyłych i szczupłych, kobiet w ciąży, czy tych, które nigdy nie rodziły. Objawy cellulitu można podzielić na dwie grupy.
Pierwsza z nich są objawy subiektywne. Jako takie pacjentki wskazują doświadczenie uczucia ciężkości, nadmiernego napięcia kończyn dolnych, skurczy, mrowienia i parestezji. Do subiektywnych objawów cellulitu zalicza się również odczuwanie dolegliwości bólowych o niewielkim nasileniu.
Druga grupa objawów cellulitu to te zauważane i obiektywne. Wśród nich wymienia się: widoczny efekt pomarańczowej skórki, objawy materacowe skóry, nierówności i pofałdowaną powierzchnię skóry, rozstępy, zmiany nadmiernej pigmentacji skóry. Wskazuje się również, że obiektywnymi objawami cellulitu są obrzęki tkanki podskórnej, żylaki oraz zmiany troficzne w tkankach skóry. Wszystko to można jednak wykryć za pomocą specjalistycznych badań.
Stopnie rozwoju cellulitu
Wygląd cellulitu zależy od tego, jaki stopień rozwoju obciąganie pomarańczowa skórka. Medycyna estetyczna wyróżnia cztery stopnie rozwoju cellulitu.
Jak wygląda cellulit? Pierwszy stopień rozwoju
W pierwszym stopniu rozwoju wygląd cellulitu jest mało charakterystyczny. Zmiany są słabo lub w ogóle niewidoczne. Zauważyć można je dopiero po zacieśnieniu skóry dłonią – wtedy to występują niewielkie nierówności. Pierwszy stopień cellulitu może występować nawet w wieku nastoletnim. Jego widoczność nasila się przed miesiączką, kiedy to w organizmie dochodzi do nadmiernego zatrzymania wody.
Na tym etapie rozwoju pomarańczową skórkę najłatwiej wyeliminować. Zaleca się zmianę diety, podjęcie aktywności fizyczne, wykonywanie masażu ciała szorstką rękawicą oraz podejmowanie działań podudziach krążenie. Warto też sięgnąć po kosmetyki z serii antycellulitowej.
Jak wygląda cellulit? Drugi stopień rozwoju
Przy drugim stopniu rozwoju cellulitu zauważa się, że skóra jest dość gładka, szczególnie w pozycji leżącej. Charakterystyczne jest jednak to, że przy jej ściśnięciu pojawiają się grudki, a tkanka twardnieje. Ucisk może powodować również ból.
Zważając u siebie objawy drugiego stopnia rozwoju cellulitu, należy wdrożyć postępowanie takie jak w pierwszym stopniu, dodatkowo uzupełniając je masażami deranżującymi oraz regularnym uprawianiem sportu. Przy drugim stopniu rozwoju szczególnie polecana jest jazda na rowerze.
Jak wygląda cellulit? Trzeci stopień rozwoju
Przy trzecim stopniu rozwoju cellulit widoczny jest już gołym okiem, Aby dostrzec grudki i nierówności na skórze, nie trzeba jej uciskać. Widoczne są one zarówno w pozycji stojącej, jak i siedzącej czy leżącej. Dotykając skóry, można odczuwać też niewielki ból.
Walka z cellulitem w stopniu trzecim wymaga zgłoszenia się do profesjonalisty. Aby pozbyć się pomarańczowej skórki, warto wykonać serię zabiegów upiększających. Najlepsze efekty widoczne są po 6-12 powtórnych zabiegów w przeciągu możliwie najkrótszego czasu. Profesjonalne zabiegi na cellulit wykonuje się w klinikach medycyny estetycznej lub gabinetach kosmetycznych. Dla podtrzymania efektu po zakończeniu kreacji zabiegi należy powtarzać raz w miesiącu. Rekomendowane jest również regularne wykonywanie drenażu limfatycznego. Nie trzeba również nadmienić, że efekty nie będą widoczne, jeśli nie zacznie się ćwiczyć i nie przejdzie na zdrową dietę.
Jak wygląda cellulit? Czwarty stopień rozwoju
Przy czwartym stopniu cellulitu występuje nadmierne pofalowanie ciała bez względu na to, w jakiej pozycji się znajduje. Skóra przypomina kalafiora, jest wiotka, galaretowata, a duże grudki widoczne są gołym okiem. Dotyk zmienionych miejsc wywołuje silny ból.
Czwarty stopień cellulitu wymaga leczenia medycznego. Poprawa może być widoczna po serii zabiegów mezoterapii, regularnych drenażach oraz regularnym dbaniu o skórę, dietę i aktywność fizyczna. Aby zachować otrzymane efekty leczenia, kuracje należy powtarzać raz do roku.
Jak wygląda cellulit? To pytanie zadaje sobie niejedna z nas przy oglądaniu swojego ciała. Podczas peelingu czy wmasowywania kremu, zastanawiamy się, czy to już należy rozpocząć walkę z pomarańczową skórką. Doszukujemy się oznak cellulitu i z przerażeniem patrzymy na najmniejsze zmiany skórne. Jedno jest pewne, to jak wygląda cellulit, trzeba po prostu wiedzieć. Pomoże to rozpocząć szybką i skuteczną walkę z nim.
Be First to Comment