Press "Enter" to skip to content

Fazy cellulitu

Cellulit może zmieniać swój wygląd w zależności od tego, w jakiej fazie rozwoju się znajduje. Najmniej widoczny, a właściwie wcale jest w pierwszej fazie, najbardziej w tej ostatniej, czyli czwartej. Dokładne okresie fazy cellulitu jest niezwykle ważne. Dlaczego? Pozwala dobrać odpowiednią metodę niwelowania problemu pomarańczowej skórki. Poznaj fazy cellulitu.

Cellulit do tej pory nie jest uznawany za chorobę, a jedynie za defekt skóry. Ze względu jednak na to, że dotyczy coraz większej ilości kobiet (podaje się, że cierpi na niego 90% z nich) coraz więcej mówi się nie tylko o przyczynach jego powstawania, ale i o fazach rozwoju. Fazy cellulitu pozwalają określić jaki charakter i wygląd mają zmiany skórne.

Fazy cellulitu – jak i po co je określać?

Medycyna estetyczna wyróżnia cztery fazy cellulitu. Mówią one o tym, jak rozwija się pomarańczowa skórka. Fazy cellulitu można określić samodzielnie dokładnie oglądać swoje ciało. Warto to robić zgodnie z poniższymi wskazówkami, bowiem na początku pomarańczowa skóra jest niewidoczna, mimo że istnieje. Zauważanie problemu i rozpoczęcie walki z nim jest niezwykle istotne. Dlaczego? Zaniedbywany cellulit rozwija się i przechodzi na coraz bardziej zaawansowane etapy, kiedy osiągnie już ten skrajny, walka z nim jest niemal niemożliwa.

Fazy cellulitu: etap 1

Pierwsza faza cellulitu oznacza, że nie jest on widoczny gołym okiem. Zmiany można dostrzec tylko w badaniu mikroskopowym. Na tym etapie tkanka tłuszczowa jest rozłożona prawidłowo, a naczynia krwionośne są ułożone blisko komórek tłuszczowych. Zachowana jest również prawidłowa temperatura w tkance łącznie (ona także jest rozłożona równomiernie). W tej fazie cellulitu dochodzi jednak do niszczenia drobnych naczyń krwionośnych. Przestają one prawidłowo funkcjonować, przez co skóra staje się mniej dotleniona oraz odżywiona. Zauważa się ten to, że limfa zaczyna zbierać się pomiędzy tkankami, a komórki tłuszczowe różnią i łączą się w niewielkie grupy. Charakterystycznym objawem jest również rozpad włókien kolagenowych i elastyny.

Fazy cellulitu: etap 2

W fazie drugiej cellulit nadal jest raczej niewidoczny, ale możemy go dostrzec, kiedy ściśniemy fałd skóry palcami. To wtedy pojawiają się pęknięcia naczynek krwionośnych, małe grudki i nierówności. Występują równie cieńsze ścianki kapilarne, a komórki tłuszczowe oddalają się od nich. Obserwuje się również zwiększenie ilości limfy w przestrzenie międzykomórkowe, co powoduje długotrwały obrzęk i powstawanie zmian w tkance łącznej wokół komórek tłuszczowych. Ta faza cellulitu to także zaburzenia w przepływie krwi.

Fazy cellulitu: etap 3

Na tym etapie pomarańczowa skórka widoczna jest gołym okiem. Cellulit powoduje grudki, fałdki oraz nierówności, a  także wizualny efekt pomarańczowej skórki. Przy ucisku zmiany mogą wywoływać ból. W strukturach skórnych dochodzi do zgrubienia włókien kolagenowych i elastyny, które zaczynają otaczać naczynka krwionośne. Komórki tłuszczowe tworzą natomiast nowe skupiska, temperatura w tkance łącznej ulega obniżeniu, co skutkuje osłabieniem krążenia krwi. W tej fazie cellulitu może także dojść do zwłóknienia tkanek podskórnych.

Fazy cellulitu: etap 4

W ostatniej fazie cellulitu na skórze widoczne są uwypuklone zmiany i wyczuwalne pokaźne stwardnienia. Bardzo często występują także ciemne obszary hipotermiczne, które są efektem obniżonej temperatury w tkance łącznej. Kolejnym charakterystycznym objawem tej fazy cellulitu są dolegliwości bólowe, które powoduje nieprawidłowe funkcjonowanie naczyń krwionośnych, komórek tłuszczowych i tkanki łącznej. Dotychczasowe skupiska kolagenu przeradzają się w twarde guzy, które uciskają włókna nerwowe oraz naczynia krwionośne.

Fazy cellulitu medycyna estetyczna omawia bardzo dokładnie. Warto się z nimi zapoznać oraz dowiedzieć, jak należy postępować przy zauważeniu każdej z nich. Warto pamiętać, że walkę z pomarańczową skórką powinno się rozpocząć jak najwcześniej. W tym celu dobrze jest regularnie sprawdzać i oglądać skórę i badać, czy już jesteśmy w drugiej fazie cellulitu. Można to zrobić samodzielnie.

Fazy cellulitu – jak je zwalczać?

Każda faza cellulitu ma inne zestaw zapobiegawczy. W przypadku pierwszego etapu mówimy tylko o ćwiczeniach, zdrowej diecie oraz regularnym dbaniu o ciało, gdzie niekoniecznie trzeba sięgać po silne kosmetyki antycellulitowe. Podobne postępowanie dotyczy drugiej fazy cellulitu, ale tutaj dobrze jest do pielęgnacji włączyć domowe masaże oraz intensywniej pracować nad ciałem. Na trzecim etapie cellulitu do pracy trzeba zabrać się na poważnie. Nie można omijać codziennej porcji ćwiczeń rezygnować ze zdrowej diety, którą warto też suplementować tabletki na cellulit oraz zapominać o regularnym aplikowaniu skutecznych kosmetyków na pomarańczową skórkę. Domową pielęgnację należy wspomagać masażami czy to wykonanymi samodzielnie, czy przy pomocy specjalisty. Etap 4 fazy cellulitu to pora na wizytę u specjalisty i profesjonalne zabiegi. Domowe sposoby na niewiele się już zdadzą i konieczna jest bardziej intensywna pomoc. Zabiegi na cellulit wykonuje się w klinikach medycyny estetycznej lub w dobrych gabinetach kosmetycznych.

[Głosów:6    Średnia:1.8/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *