Cellulit to powszechna dolegliwość kobiet w różnym wieku. Coraz częściej cierpią na niego również nastolatki i to nie zawsze te z kilkoma dodatkowymi kilogramami. Ten defekt kosmetyczno-medyczny może dotknąć nawet kobiety szczupłe, wysportowane, które na co dzień jedzą zdrowo. Dlaczego? Wynika to z tego, że przyczyny cellulitu nie zawsze leżą w otyłości i nadwadze. Zobacz, dlaczego powstaje cellulit.
Przyczyny powstawania pomarańczowej skórki są bardzo złożone. Nie można obwiniać za to tylko jednego czynnika. Przede wszystkim należy jednak obalić mit, który mówi, że pomarańczowa skórka jest wynikiem nadwagi i otyłości. Nie jest to prawda. Z cellulitem borykać mogą się również kobiety szczupłe, których wahania wagi zupełnie nie dotyczą.
Dlaczego powstaje cellulit? Przyczyny pomarańczowej skórki
Przyczyn powstawania pomarańczowej skórki uzależnione są od tego, z jakim rodzajem cellulitu mamy do czynienia. Inne są przyczyny powstawania cellulitu wodnego, inne tłuszczowego. Rozpoznanie rodzaju pomarańczowej skórki jest bardzo ważne. Znając przyczynę powstawania defektu, można z nią skutecznie walczyć.
Dlaczego powstaje cellulit wodny?
Najpopularniejszą odmianą pomarańczowej skórki jest cellulit wodny. Cierpi na niego najwięcej kobiet. Może on wystąpić zarówno u osób otyłych, jak i szczupłych. Cellulit wodny objawia się opuchnięta i pofałdowaną skórą. Najczęściej defekty dotykają ud, brzucha, łydek oraz kostek nóg. Cellulit wodny często uwidacznia się w okresie dojrzewania. Przyczyny powstawania cellulitu wodnego to przede wszystkim gromadzenie się wody w komórkach. Ta magazynowana jest w tkance podskórnej i sprawia, że skóra jest pofałdowana i pełna grudek. Jako inne przyczyny cellulitu wodnego wymienia się: siedzący tryb życia, noszenie butów na wysokim obcasie, brak lub niewielką ilość ruchu, nieregularne i nieodpowiednie nawyki żywieniowe, zażywanie tabletek antykoncepcyjnych, zaburzenia hormonalne, problemy z krążeniem krwi i limfy. Cellulit wodny może też być wynikiem problemów z nerkami.
Należy wspomnieć, że najczęściej jako przyczyną cellulitu wodnego podaje się zaburzenia hormonalne, które objawiają się nadmiarem estrogenu. Nadmiar tego hormonu prowadzi do zwiększenia przepuszczalności naczyń krwionośnych i limfatycznych. W rezultacie płyny fizjologiczne przenikają przez delikatne ścianki naczyń i gromadzą się w przestrzeni międzykomórkowej. Oznacza to pojawianie się obrzęków i nagromadzenie w komórkach tłuszczach toksycznych produktów przemiany materii i tłuszczów. Te uwidaczniają się na skórze w postaci nierówności i grudek.
Cellulit wodny można leczyć domowymi sposobami lub też skorzystać z profesjonalnych zabiegów medycyny estetycznej i kosmetologii. Jako podstawowe metody leczenia cellulitu wodnego wskazuje się stosowanie specjalnej diety antycellulitowej, regularny sport, masaże i stosowanie kosmetyków na cellulit.
Dlaczego powstaje cellulit lipidowy?
Cellulit lipidowy inaczej tłuszczowy to problem u osób z nadwagą i otyłością. Może on też być wynikiem wahań wagi i w górę i w dół. Objawia się on dziurkami i nierównościami skóry. Jego zwalczenie nie jest łatwe – wymaga czasu oraz dużej dozy cierpliwości. Przyczyną cellulitu tłuszczowego jest nagromadzony w organizmie tłuszcz. Ten lokuje się zazwyczaj w obrębie ud, brzucha, łydek i pośladków. Zwalczanie cellulitu lipidowego obejmuje przede wszystkim spalanie nadmiernej tkanki tłuszczowej. W tym celu zalecane jest przejście na dietę odchudzającą oraz duża aktywność fizyczna.
Dlaczego powstaje cellulit cyrkulacyjny?
Cellulit cyrkulacyjny to ten, o którym mówi się bardzo mało. Jest on połączeniem odmiany wodnej i lipidowej. Charakteryzuje się o jako wyjątkowo odporny i trudny do zwalczania. Cellulit cyrkulacyjny objawia się twardymi i zbitymi grudkami na skórze, które przy dotyku są bardzo bolesne. Zmiany występują głównie na udach oraz nad kolanami.
Przyczyną powstawanie cellulitu cyrkulacyjnego jest zesztywnienie włókien kolagenowych, które otaczają tkankę tłuszczową. Stwardniałe włókna utraciły swoją pierwotną funkcję i nie pozwala na prawidłowe krążenie krwi oraz dotlenienie komórek.
Walka z cellulitem cyrkulacyjnym obejmuje dietę, w której dominują produkty o niskim indeksie glikemicznym, owoce, warzywa, produkty bogate w cynk oraz dobre kwasy tłuszczowe (omega).
Przyczyny powstawania cellulitu mogą być bardzo różne. Od niezdrowego trybu życia, przez zaburzenia hormonalne, aż do uwarunkowań genetycznych. Niekiedy cellulit występuje u nas z wielu połączonych ze sobą przyczyn. Warto jednak zadać sobie trud i ustalić, dlaczego powstaje cellulit. Wskazanie konkretnego elementu pozwali go wykluczyć z życia, a tym samym pozbyć się pomarańczowej skórki.
Należy pamiętać, że choć walka z cellulitem nie zawsze jest łatwa, to dobrze jest ją podjąć. Przeciwdziałanie sprawi, że pomarańczowa skórka nie będzie się rozwijać i obejmować coraz większych partii ciała. W pierwszych stadiach cellulit można zwalczać domowymi sposobami takimi jak samodzielne masaże antycellulitowe, stosowanie kosmetyków i peelingów. Jeśli te sposoby zawiodą, pora na drastyczniejsze rozwiązania, do których zalicza się specjalistyczne zabiegi. Na te można zapisać się w gabinetach kosmetycznych lub medycyny estetycznej. Pomagają one poradzić sobie z cellulitem trzeciego i czwartego stopnia.
Be First to Comment