Cellulit postrzegany jest jako przypadłość typowo kobieca. Czy to oznacza, że cellulit u mężczyzn nie występuje zupełnie? Nie do końca. Niektórzy z panów również zmagają się z pomarańczową skórką. Dzieje się to jednak niezwykle rzadko, a wynika to z innej budowy tkanek męskich i żeńskich oraz odmiennej gospodarki hormonalnej. Zobacz, co trzeba wiedzieć na temat cellulitu u mężczyzn.
Współczesny styl życia sprawia, że cellulit staje się problemem globalnym. Jeszcze do niedawna zmagały się z nim tylko kobiety, teraz coraz częściej zaczyna się mówić o cellulicie u mężczyzn. Chociaż niektórzy lekarze przekonują, że występowanie pomarańczowej skórki u panów jest nie możliwe, to rzeczywistość pokazuje co innego.
Cellulit u mężczyzn – czy to możliwe?
Mężczyzn przed cellulitem chroni wysoki poziom androgenów, czyli testosteronu i jego pochodnych. Jednak ta ochrona nie jest 100%. U niektórych mężczyzn poziom tego hormonu znacznie się obniża. Wpływać na to może być mało ruchu, siedzący tryb życia, niezdrowe nawyki żywieniowe czy nadmierny stres. Jak na razie w skrajnych przypadkach może to powodować pojawianie się cellulitu u mężczyzn. Niektórzy specjaliści jednak już krzyczą na alarm i ostrzegają, że z pomarańczową skórką będzie musiało walczyć coraz więcej panów.
Cellulit u mężczyzn wynikiem choroby
Cellulit u mężczyzn może być również wynikiem poważnej choroby, która zaburza męską gospodarkę hormonalną. Problemy z pomarańczową skórką mogą pojawić się przy chorobie Klinefeltera, hypogomazynie oraz na skutek podawania estrogenów przy leczeniu raka prostaty. Podobne objawy może dawać też usunięcie jąder i leczenie hormonami anabolicznymi lub ich zażywanie na własną rękę w celu zwiększenia masy mięśniowej. Wszystko to prowadzi do zablokowania wytwarzania przez męski organizm własnego testosteronu i podwyższenia stężenia estrogenów. Dochodzi wówczas do ginekomast, czyli powiększenia piersi u mężczyzny, a w kolejnym kroku do pojawienia się cellulitu u mężczyzn.
Badania pokazują, że męski cellulit może pojawić się również z wyniku działania kortykosteroidów, które podawane są przy stanach zapalnych. Powodują one odmienne tycie i mogą wywoływać zaburzenia podobne do tych, występujący przy sterydach anabolicznych.
Cellulit u mężczyzn – jak mu zapobiegać?
Jedynym sposobem na zapobieganie cellulitowi u mężczyzn jest zadbanie o gospodarkę hormonalną. Niestety nie zawsze jest to możliwe. W niektórych przypadkach rezygnacja z leków i hormonów nie jest możliwa i poważnie zakłóciły leczenie. Stąd też cellulitowi nie da się zaradzić. Sytuacje można ratować, stosują przemyślaną i racjonalną dietę, która opiera się na jedzeniu dużej ilości błonnika oraz unikaniu cukrów, tłuszczów i przetworzonej żywności. Panowie, którzy chcą uniknąć cellulitu, powinny również ograniczyć jedzenie soli, ponieważ powoduje na zaburzenia gospodarki hormonalnej. Podobnie działają napary ziołowe na bazie mięty i zielonej herbaty.
Cellulit u mężczyzn nie jest zjawiskiem częstym stąd też brak skutecznych porad jak go zwalczyć. Pomarańczowa skórka u panów zazwyczaj gromadzi się tam, gdzie najwięcej tkanki tłuszczowej, czyli na brzuchu i po jego bokach. Oznacza to, że organizmie jest za mało testosteronu i należy zwiększyć jego stężenie.
Be First to Comment