Jedną z głównych przyczyn cellulitu są zachwiania hormonalne. Te wynikać mogą z różnych przyczyn. Najczęściej wskazuje się terapię lekami hormonalnymi lub zażywanie tabletek antykoncepcyjnych. Należy jednak pamiętać, że do zaburzeń gospodarki hormonalnej może też dojść z powodu złego odżywiania się czy obciążeń genetycznych. Wszystko to ma wpływ i jest poważny czynnikiem ryzyka pomarańczowej skorki. Zobacz zależności na linii cellulit a hormony.
Hormony mogą zrobić dla nas wiele dobrego, ale i wiele złego. W przypadku zaburzeń gospodarki hormonalnej możemy zmagać się z wieloma problemami zdrowotnymi oraz tymi natury estetycznej. Jednym z takich problemów jest cellulit. Za jego pojawienie odpowiedzialne są przede wszystkim estrogeny. Jest to dominująca grupa hormonów w kobiecym organizmie. To właśnie one nadają ciału kobiecą budową oraz chronią przed wieloma chorobami. Nie zawsze jednak estrogeny działają pozytywnie na kobiecy organizm.
Cellulit a hormony – wszystkiemu winien estrogen
Za pojawianie się u kobiet pomarańczowej skórki najczęściej obwinia się estrogen. Tego hormonu w kobiecym organizmie jest najwięcej. To jemu zawdzięczamy pełne biodra i piersi, żeński typ owłosienia oraz wysokie tony głosu, czyli tzw. trzeciorzędowe cechy płciowe. Te charakteryzują kobiecy wygląd. Ważną rolą estrogenów jest również regulacja prawidłowego cyklu miesiączkowego oraz oddziaływanie w procesach przemiany materii m.in. w metabolizmie tłuszczów.
Estrogeny to również hormony chroniące organizm przed rozmaitymi chorobami np. miażdżycą, chorobami kości czy wątroby. Niektóre badania wskazują również, że to dzięki estrogenom, a dokładnie połączeniom między nimi a nerwami, kobiety są bardziej odporne na ból niż mężczyźni. Wydawaćby się więc mogło, że te hormony nie mogą nam zaszkodzić. Jednak nic bardziej mylnego…
Cellulit a hormony – jak działają estrogeny
Kobiecy organizm lubi harmonię. W przypadku, gdy któregoś hormonu będzie za dużo, natychmiast uwidacznia to. Nie inaczej jest w przypadku estrogenu. Jego podwyższony poziom sprzyja rozwojowi nowotworów piersi i szyjki macicy, zwiększa też krzepliwość krwi i prowadzi do zakrzepów i problemów z układem krążenia. Wskazuje się także, że nadmiar estrogenu jest przyczyną powstawania cellulitu.
Cellulit a hormony – dlaczego powstaje pomarańczowa skórka?
Powstawanie cellulitu powiązane jest przede wszystkim ze zmianami zachodzącymi w tkance tłuszczowej. Pomiędzy poszczególnymi komórkami wytwarzane są naczynia krwionośne, których zadaniem jest rozprowadzać tlen oraz substancje odżywcze. Te są niezbędne do ich prawidłowego funkcjonowania. Estrogeny warunkują natomiast, że do naczyń krwionośnych zaczyna przenikać woda. Jej nadmiar rozpycha się między komórkami tłuszczowymi, przez co zaczynają one ściśle przylegać do skóry i uwidaczniać na jej powierzchni w postaci pomarańczowej skórki.
Wyżej opisane zjawisko może zachodzić nie tylko u osób otyłych, ale i tych, które z wagą nigdy nie miały problemów. Tkanka tłuszczowa występuje w ciele każdego człowieka. U osób szczupłych jest ona po prostu mniej rozwinięta.
UWAGA – zbyt dużo estrogenów!
Zwiększony poziom estrogen jest najczęściej wynikiem ciąży, okresem dojrzewania lub menopauza. To wtedy pomarańczowa skórka atakuje najczęściej i jest bardziej widoczna. Jednak te sytuacje to nie jedyne, kiedy mamy do czynienia z nadprogramowymi estrogenami. Na ich podwyższoną ilość może wpływać zażywanie leków hormonalnych lub tabletek antykoncepcyjnych, stres i inne problemy natury psychicznej.
Estrogeny, czy tylko one?
Analizując zależność na linie cellulit a hormony, głównie mówi się o wpływie estrogenów na pojawianie się pomarańczowej skórki. Należy jednak mieć świadomość, że nie tylko ten homo ja wywołuje. Coraz częściej wskazuje się, że powstawanie cellulitu można powiązać z takimi hormonami jak insulina, adrenalina oraz hormony tarczycy. W dobie, gdzie choroby tarczycy są niemal plagą, warto mieć to na uwadze i w przypadku nadmiernego rozrostu cellulitu przebadać działanie tego wewnętrznego narządu.
Jak walczyć z cellulitem wywołanym zaburzeniami hormonalnymi?
Walka z cellulitem nigdy nie jest łatwa. Jeśli przyczyną pomarańczowej skórki są zaburzenia hormonalne, tym bardziej jest to trudne. Niekiedy wyrównanie poziomów hormonów w organizmie nie jest możliwe lub trzeba na nie poczekać np. w przypadku ciąży. Problem pojawi się tez, kiedy rezygnacja z leków powodujących zaburzenia hormonalne może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie i życia – wtedy z cellulitem trzeba radzić sobie innymi sposobami.
W przypadku, gdy podejrzewa się, że cellulit jest wynikiem zaburzeń hormonalnych, najlepiej wykonać podstawowe badania hormonów. Pokażą one, w jakim stanie jest ich poszczególne stężenie. Jeśli to możliwe należy gospodarkę hormonalną przywrócić do prawidłowego funkcjonowania, np. zmieniając tabletki antykoncepcyjne. Oprócz tego konieczne jest zastosowanie tradycyjnych metod walki z cellulitem, czyli zdrowej i zbilansowanej diety, ćwiczeń i pielęgnacji skóry połączonej z masażami antycellulitowymi. Tylko kompleksowe działanie pozwala zaradzić pomarańczowej skórce, ograniczyć jej widoczność lub całkowicie ją zlikwidować.
Be First to Comment