Press "Enter" to skip to content

Zmniejszenie piersi – kiedy warto wykonać ten zabieg?

Choć wiele kobiet chciałoby mieć duży biust, trzeba przyznać – czasami jest on kłopotliwy, powoduje bóle pleców i szybko traci jędrność. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że coraz więcej kobiet decyduje się na mammoplastykę, czyli zabieg zmniejszający piersi. Jak on wygląda? Przekonaj się!

  • Zmniejszanie piersi – na czym polega zabieg?
  • Kiedy warto zdecydować się na mammoplastykę?
  • Jak długo trwa czas gojenia ran i rekonwalescencja po redukcji piersi?

Zmniejszenie piersi – na czym polega zabieg?

Zmniejszenie piersi (mammoplastyka) to zabieg redukujący wielkość piersi. Przeprowadzany jest najczęściej u kobiet posiadających nienaturalnie duże piersi. Przed zabiegiem niezbędna jest konsultacja z lekarzem oraz wykonanie szeregu istotnych badań, tzw. przedoperacyjnych badań internistycznych. Wykonuje się również mammografię. Zmniejszenie piersi wymaga ponadto konsultacji ginekologicznej. Kobiety, które stosują antykoncepcję hormonalną, powinny odstawić tabletki na około 2-3 miesiące przed zabiegiem. 

Zmniejszenie piersi najlepiej wykonać w pierwszym tygodniu po miesiączce. Dlaczego? W tym czasie piersi są mniej ukrwione oraz niższy jest poziom hormonów. Tak jak w przypadku powiększania piersi, tak i w przypadku redukcji piersi, stosuje się znieczulenie. Cały zabieg polega na wykonaniu cięcia wokół sutków i wycięciu nadmiaru gruczołu i tłuszczu. Ważne jest, by usunięta zawartość została zważona przez lekarza – dzięki temu piersi finalnie będą symetryczne. Jeśli chodzi o czas trwania takiego zabiegu, są to około 3 godziny. Ceny mammoplastyki rozpoczynają się od około 12 000 złotych, a kończą nawet na 25 000 złotych.

Kiedy warto zdecydować się na mammoplastykę?

Zmniejszenie piersi jest dość skomplikowaną operacją. Co to w praktyce oznacza? Aby się do tego zabiegu zakwalifikować, trzeba być zdrowym. Do przeciwwskazań zaliczamy m.in. cukrzycę, nowotwory, zaburzenia krzepliwości krwi, niewydolność nerek, niewydolność wątroby, choroby układu krążenia, serca, autoimmunologiczne, infekcje, ciążę i karmienie piersią. 

Z zabiegu zmniejszania piersi warto skorzystać, gdy piersi ze względu na swój rozmiar obciążają kręgosłup i przyczyniają się do utrwalania wad postawy. Niestety nie każdy sobie zdaje z tego sprawę, jednak zbyt duży biust może powodować problemy z barkami,  szyją, a nawet i ze skórą. Uciskający biustonosz musi unieść dość duży ciężar, przez co wbija się w skórę i powoduje rany. Ponadto mokre fałdy skóry pod dużym biustem atakowane są nawet przez grzyby! Powoduje to przykre zmiany i nierzadko unikanie aktywności fizycznej. Pomniejszenie piersi zapewnia nie tylko estetyczną poprawę, ale przede wszystkim poprawia samopoczucie pacjentki i redukuje dolegliwości zdrowotne. Gdy biust przeszkadza nawet w codziennych, prostych czynnościach – warto zdecydować się na mammoplastykę. 

Jak długo trwa czas gojenia ran i rekonwalescencja po redukcji piersi?

Mammoplastyka efekty daje naprawdę satysfakcjonujące, jednak aby je utrzymać, niezwykle ważna jest prawidłowa rekonwalescencja. Do pracy zaleca się wrócić dopiero po 2-3 tygodni, jednak nie oznacza to, że nie trzeba później o siebie dbać. Potrzeba około pół roku, a czasami nawet i roku, by piersi osiągnęły ostateczny kształt. 

Po zabiegu przez 3-4 tygodnie należy powstrzymać się od seksu, pływania i podnoszenia przedmiotów. Należy także ograniczyć ruchy ramion. Przez około 5-6 tygodni całodobowo zaleca się noszenie specjalnego biustonosza. Jeśli chodzi o rany pooperacyjne, goją się one około 3 miesiące. Aby stymulować gojenie się ran, zaleca się wykonywanie masażu piersi. 

W razie innych pytań dotyczących zabiegu, warto skontaktować się z ekspertami, np. z Kliniki Miracki Warszawa.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *