Zauważenie u siebie lub u bliskiej osoby problemów z pamięcią zawsze powinno zaniepokoić, zwłaszcza jeśli taki stan utrzymuje się przez dłuższy czas. Bardzo często podjęcie odpowiednich środków, szybkie postawienie diagnozy i rozpoczęcie leczenia mogą pomóc w powrocie do dobrej kondycji umysłu lub przynajmniej zapobiec pogłębieniu się problemu. Sprawdź, co warto wiedzieć o zaburzeniach pamięci.
Przyczyny problemów z pamięcią
Wbrew pozorom pogorszenie pamięci nie dotyczy jedynie starszych osób. Co więcej, nawet w przypadku seniorów nie zawsze jest związane jedynie z wiekiem. Zanik pamięci, problemy z zapamiętaniem ważnych rzeczy czy też zapominanie się mogą przydarzyć się każdemu i nie muszą wcale oznaczać początków demencji lub choroby Alzheimera. Lista przyczyn problemów z pamięcią jest naprawdę długa, dlatego postawienie diagnozy może zająć nieco czasu.
W pierwszej kolejności warto zwrócić się po pomoc do lekarza rodzinnego lub psychiatry. Z pewnością najpierw trzeba będzie zrobić badania, które wykluczą choroby somatyczne mogące powodować zaburzenia pamięci. Za taki stan mogą bowiem odpowiadać np. przewlekłe infekcje spowodowane kiłą lub HIV, choroby zwyrodnieniowe typu Alzheimer i Parkinson, nabyte choroby mózgu, niedoczynność tarczycy czy też nawet zatrucie metalami ciężkimi.
Leczenie zaburzeń pamięci
Po postawieniu diagnozy możliwe jest rozpoczęcie leczenia, dzięki któremu można wyeliminować lub zmniejszyć problemy z pamięcią. Jeśli zaburzenia są związane z chorobą somatyczną, to pacjent zostanie skierowany do odpowiedniego specjalisty. W wielu przypadkach możliwe jest całkowite wyleczenie. Jeśli jednak choroba jest nieuleczalna, tak jak np. w przypadku Alzheimera, to leczenie skupione będzie na złagodzeniu symptomów.
Zaniki pamięci mogą również mieć związek zaburzeniami natury psychicznej np. nerwicą, depresją lub zespołem stresu pourazowego po doświadczeniu traumatycznych zdarzeń. W takiej sytuacji konieczne może być skonsultowanie się z psychiatrą, który zaleci farmakoterapię i psychoterapię. Jeśli przyczyną problemów z pamięcią są zaburzenia psychiczne, to istnieje spora szansa na ustąpienie objawów lub nawet pełne wyleczenie po wdrożeniu leczenia farmakologicznego.
Pomoc bliskim osób
Zaburzenia pamięci mogą być sporym wyzwaniem dla całej rodziny, zwłaszcza jeśli problem trwa od dłuższego czasu. Z tego powodu warto, aby również bliscy osoby z problemami z pamięcią skonsultowali się ze specjalistami zajmującymi się zdrowiem psychicznym. Może to pomóc w lepszym zrozumieniu, co dzieje się z bliską osobą i jak można jej pomóc. W sieci klinik PsychoMedic można nawet skorzystać z konsultacji online, co może być sporym ułatwieniem dla zabieganych osób czy też mieszkańców mniejszych miejscowości.
Zrozumienie problemu, z jakim mierzy się bliska osoba, może mieć spory wpływ na przebieg leczenia. Dotyczy to zwłaszcza przypadków, gdy zaniki pamięci są związane z zaburzeniami psychicznymi. Specjalista może udzielić przydatnych porad dotyczących funkcjonowania pod jednym dachem np. z osobą z depresją. Może także przekazać kilka wskazówek, które pomogą zwiększyć bezpieczeństwo chorego i jego bliskich.
Be First to Comment