Wiek metaboliczny to jeden ze wskaźników dobrostanu zdrowotnego, który może pokazać zarówno pacjentowi, jak i jego lekarzowi prowadzącemu (czy też dietetykowi lub trenerowi), w jakiej kondycji znajduje się organizm danej osoby. Dzięki takim informacjom jesteśmy w stanie zdefiniować zmiany konieczne do poprawy stanu zdrowia, a także do profilaktyki różnych chorób – a zwłaszcza chorób metabolicznych oraz tych, których ryzyko wzrasta wraz z wiekiem metrykalnym. Jeśli wiek metaboliczny jest niższy niż ten rzeczywisty – wówczas pacjent może cieszyć się dobrym stanem zdrowia, świetnym samopoczuciem i sprawnością przez długi czas. Sytuacja, w której wiek metaboliczny jest jednak wyższy niż ten wynikający z metryki powinna być powodem do niepokoju i motywacją do zmiany stylu życia. Jak określić wiek metaboliczny i kiedy warto to zrobić? Które parapety są konieczne do jego obliczenia i jak poprawić wiek metaboliczny w praktyce? Poznaj najważniejsze informacje o tym wyjątkowym wskaźniku!
Co oznacza wiek metaboliczny i w jaki sposób go określić?
Tak, jak zostało to wspomniane, w ogólnym rozrachunku wiek metaboliczny określa kondycję organizmu oraz jego zdolność do metabolizowania różnego rodzaju substancji, a także stan poszczególnych tkanek czy narządów. Wszystko to wpływa na codzienne funkcjonowanie człowieka, ale również na zwiększenie (lub obniżenie) ryzyka zapadnięcia na różne choroby, a także na proces starzenia się organizmu. Co oznacza wiek metaboliczny w praktyce? Jeśli jego wartość oscyluje wokół prawdziwego wieku metrykalnego pacjenta (z odchyleniami do 2 lub 3 lat w dół czy w górę) – wówczas świadczy to o dobrym zdrowiu badanej osoby. W przypadku, w którym omawiany wiek jest znacząco wyższy od rzeczywistego wieku, odnotowuje się pogorszoną kondycję organizmu, a także zwiększone prawdopodobieństwo (lub wystąpienie) chorób metabolicznych – w tym miażdżycy, cukrzycy, a oprócz tego – nadciśnienia, cukrzycy oraz otyłości.
Jak określić wiek metaboliczny? Przy jego obliczaniu bierze się pod uwagę wiele czynników. Wśród nich można wyróżnić między innymi BMI (Body Mass Index), samą wagę, wzrost, wiek rzeczywisty, skład masy ciała (wagę tkanki tłuszczowej, mięśniowej, kostnej, a także zawartość wody w organizmie), wskaźnik PPM (podstawowej przemiany materii), choroby przewlekłe i kilka innych aspektów. Aby obliczyć wiek metaboliczny, należy udać się do specjalisty – dietetyka, psychodietetyka lub trenera współpracującego na co dzień z dietetykami – który dysponuje specjalnym urządzeniem do pomiaru poszczególnych składników masy ciała i na podstawie dokładnego wywiadu jest w stanie skompilować ze sobą wszystkie ważne czynniki. Jeśli okaże się, że obliczenia wskazują na zwiększony względem wieku metrykalnego wiek metaboliczny, wówczas konieczne będzie wprowadzenie zmian w dotychczasowym trybie życia.
Jak poprawić wiek metaboliczny?
Poprawa wieku metabolicznego jest w samych założeniach prostym zadaniem, jednak wprowadzenie nowych zasad w życie może przysporzyć pacjentom pewne trudności. Wśród tych zasad wyróżnia się przede wszystkim:
- utratę masy ciała – jeśli jest ona zbyt duża w stosunku do wzrostu i powoduje trudności w funkcjonowaniu oraz w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia. Warto w tym celu skorzystać z pomocy dietetyka, który dobierze odpowiedni jadłospis, dostosowany zarówno do potrzeb pacjenta, jak i jego preferencji żywieniowych. Oprócz tego dietetyk może wskazać danej osobie suplementy wspierające utratę masy ciała oraz badania, które powinien wykonać w ramach dalszej diagnostyki;
- zadbanie o regularną dawkę aktywności fizycznej, która niesie ze sobą wiele korzyści – od redukowania poziomu stresu, poprzez poprawę jakości nocnego odpoczynku, aż po wsparcie utraty masy ciała i redukcję ryzyka zapadania na choroby metaboliczne (jak choćby na cukrzycę – w wyniku uwrażliwienia tkanek na insulinę po wysiłku fizycznym);
- zadbanie o higienę snu i ogólnego stylu życia – spożywanie odpowiedniej ilości wody, zredukowanie poziomu stresu (poprzez ograniczenie czynników stresowych czy realizację hobby, pasji, aktywności fizycznej), chodzenie spać o tych samych porach i przesypianie właściwej liczby godzin (od minimum 7 do 8 godzin). Kwestia snu jest szczególnie ważna, ponieważ niedosypianie i ciągłe zmęczenie zdecydowanie sprzyja przybieraniu kilogramów – a jest to zjawisko niekorzystne dla wieku metabolicznego.
Be First to Comment