Polska psychiatria przechodzi znaczące zmiany w ciągu ostatnich lat. Coraz szybszy styl życia oraz zmieniający się poziom dobrobytu sprzyjają występowaniu różnych grup zaburzeń. Poniżej przyglądamy się tej sprawie z bliska oraz podpowiadamy jak wygląda zdrowie polskiego społeczeństwa.
Coraz więcej diagnozowanych chorób i zaburzeń
Z jednej strony rośnie świadomość naszego społeczeństwa na temat takich spraw jak depresja, ataki paniki lub stany lękowe. Z drugiej natomiast, życie codzienne i zawodowe stają się coraz bardziej wymagające, nakładając na barki Polaków coraz więcej ciężarów. W rezultacie od kilku lat obserwujemy rosnący wzrost ilości diagnozowanych chorób i zaburzeń psychicznych i osobowościowych. Dwa lata intensywnej epidemii Covid dodatkowo pogorszyły sprawę, zwiększając częstotliwość występowania zaburzeń zarówno wśród dorosłych jak i nieletnich.
Ocenia się, że obecnie zaburzenia mogą dotykać nawet do 8 milionów mieszkańców naszego kraju, czyli około 20-30 procent naszego społeczeństwa. Do najczęściej diagnozowanych należą zaburzenia lękowe (lęki ogólne, nerwica lękowa, ataki paniki), depresja, bezsenność, uzależnienia od alkoholu i narkotyków.
Warto jednak podkreślić, że wiele z wymienionych zaburzeń nie jest diagnozowanych bądź do ich diagnozy dochodzi na skutek całkowitej zapaści życiowej pacjenta, gdy jego samodzielne funkcjonowania i poszukiwanie pomocy nie jest możliwe. Pod tym względem statystyki naszego kraju nie odbiegają od smutnej normy Unii Europejskiej, gdzie średnio 2/3 osób z zaburzeniami psychicznymi nie jest w ogóle leczona.
Gdzie i jak szukać profesjonalnej pomocy?
Wszystkie osoby dotknięte problemami ze zdrowiem psychicznym mogą poszukiwać pomocy u lekarza specjalisty. Możesz w tym celu skorzystać z dowolnej poradni zdrowia psychicznego, takich jak psychiatra Wrocław, Warszawa lub Gdańsk. Po pierwszej rozmowie powinieneś otrzymać propozycję dalszego poszukiwania pomocy. Może być to skierowanie na psychoterapię, skierowanie do poradni psychologicznej lub na odbycie specjalistycznych testów/badań pod kątem diagnostycznym. W zależności od stanu zdrowia i kierunku diagnozy, możesz także otrzymać zalecenia w zakresie farmakoterapii. Konkretne rozwiązanie zależy od stanu zdrowia i konkretnych objawów.
Dużym ułatwieniem jest możliwość odbycia wizyty w formie teleporady, która pozwala pokonać barierę przed pierwszym kontaktem z psychiatrą. Teleporada jest także wybierana przez osoby przechodzące regularną terapię, w trakcie której konsultują swój stan zdrowia z psychiatrą.
Be First to Comment