Press "Enter" to skip to content

Łuszczyca skóry głowy – jak sobie z nią radzić?

Łuszczyca to przewlekła choroba zapalna o charakterze autoimmunologicznym, która powoduje specyficzne zmiany dermatologiczne. Powstają one wskutek zaburzeń w procesie rogowacenia naskórka. Przyczyny łuszczycy wciąż nie zostały precyzyjnie ustalone przez naukowców, jednak znamy szereg skutecznych sposobów na zwalczenie jej objawów – zapoznaj się z nimi w poniższym artykule.

Łuszczyca skóry głowy – leczenie dermatologiczne

W związku z tym, że łuszczycy nie da się wyeliminować na stałe, jej leczenie polega na wprowadzeniu choroby w fazę remisji. Proces przebiega w dwóch etapach:

  • pierwszym jest stosowanie leków, których zadaniem jest usunięcie łuski (są to preparaty keratolityczne, czyli zawierające mocznik, siarkę lub kwas salicylowy);
  • drugim – wprowadzenie leków hamujących nadmierne rogowacenie naskórka (glikokortykosteroidy oraz środki z pochodną witaminy D3 lub cygnoliną).

Zdarza się, że lekarze zlecają miejscową fototerapię oraz doustne leki przeciwhistaminowe na zmniejszenie świądu. Należy pamiętać, że leczenie łuszczycy powinno być uzupełniane odpowiednią pielęgnacją skóry głowy, która dodatkowo łagodzi objawy choroby oraz pomaga przedłużyć fazę remisji.

Łuszczyca skóry głowy – pielęgnacja

Podstawową zasadą pielęgnacji skóry głowy z łuszczycą jest dobór odpowiedniego szamponu. Jego skład powinien być jak najbardziej naturalny i pozbawiony silnych detergentów, takich jak  SLS oraz SLeS. W zamian powinien zawierać substancje złuszczające i łagodzące. Przykładem takiego produktu jest redukucjący stany zapalne specjalistyczny szampon Healpsorin™, z którego właściwościami możesz zapoznać się tutaj: https://hermzlabs.pl/collections/frontpage/products/healpsorin-szampon-500ml

Działanie złuszczających kosmetyków do mycia można zwiększać poprzez dodatkowe stosowanie odżywiających i nawilżających kremów, żeli lub płynów. Łączenie produktów prowadzi do przywrócenia skórze głowy naturalnej równowagi. Należy pamiętać również o tym, aby unikać inwazyjnych zabiegów stylizacyjnych, używać szczotki z naturalnym włosiem oraz delikatnie myć skórę głowy opuszkami palców w celu zapobiegania zadrapaniom.

Domowe sposoby na łuszczycę skóry głowy

Domowe sposoby na łuszczycę skóry głowy

Leków na łuszczycę nie można przyjmować nieustannie, ze względu na możliwość pojawienia się skutków ubocznych. W związku tym warto znać domowe sposoby na łagodzenie objawów tej choroby, które mogą być pomocne w momencie ich nasilenia się, na przykład pod wpływem silnego stresu.

Zioła

Istnieje spory wybór ziół, które mogą być wykorzystywane w walce z łuszczycą w formie naparów do picia, maseczek na skórę głowy, płukanek lub okładów. W tym schorzeniu najczęściej wykorzystywane są:

  • rumianek – łagodzi świąd i zaczerwienienia;
  • len – wspomaga procesy regeneracji naskórka;
  • ostropest plamisty – oczyszcza organizm z toksyn i hamuje przyrost komórek;
  • łopian – posiada działanie przeciwzapalne i bakteriostatyczne;
  • rdest ptasi – obniża reaktywność układu odpornościowego.

Zioła można stosować samodzielnie lub jako składniki kompleksowo działających mieszanek.

Oleje roślinne

Kurację skóry z problemami warto wspierać stosowanymi zewnętrznie olejami, które:

  • posiadają działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające;
  • wzmacniają warstwę lipidową skóry, co zapobiega jej odwodnieniu i poprawia stan nawilżenia.

Do olejowania skóry głowy z łuszczycą polecane są przede wszystkim oleje z czarnuszki, kokosa oraz konopii – koniecznie muszą być świeże i tłoczone na zimno.

Dieta

Aby przeciwdziałać łuszczycy należy wyeliminować ze swojego jadłospisu produkty spożywcze, które są bogate w następujące substancje:

  • nasycone kwasy tłuszczowe;
  • tłuszcze trans;
  • cukry proste o wysokim indeksie glikemicznym.

Znajdują się one przede wszystkim w żywności wysoko przetworzonej, czyli fast foodach, gotowych daniach, słodkich i słonych przekąskach, a także w czerwonym mięsie oraz tłustym nabiale. Czym je zastąpić? W celu łagodzenia objawów łuszczycy skóry głowy dietetycy zalecają:

  • spożywanie owoców morza, roślin strączkowych oraz orzechów – posiadają w sobie kwasy wielonienasycone omega 3 i omega 6, które zmniejszają częstotliwość występowania chorób o podłożu zapalnym oraz objawów typu świąd, rumień i złuszczanie;
  • włączenie do jadłospisu jak największej ilości warzyw – są źródłem poprawiających wygląd skóry witamin A, B, C, D i E;
  • rezygnację z czerwonego mięsa.

Stosowanie się do żywieniowych zaleceń nie wyeliminuje choroby, jednak pomoże zapobiegać nasileniu jej objawów oraz nawrotom. Ponadto, oparta na tych zasadach dieta zapobiega rozwojowi otyłości, która według badań naukowych posiada związek z łuszczycą.

Sposoby na łuszczycę skóry głowy – podsumowanie

W leczeniu łuszczycy wykorzystywane są środki farmakologiczne, których celem jest doprowadzenie choroby do stanu remisji. W łagodzeniu objawów niezbędne jest stosowanie odpowiednich kosmetyków. Pomocne są również sposoby domowe: stosowanie ziół, olejów oraz zrównoważonej diety. Warto pamiętać o tym, że chorzy na łuszczycę powinni unikać używek i stresu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *