Press "Enter" to skip to content

Lekarz online

W dzisiejszych czasach większość spraw urzędowych można już załatwić w wygodny sposób przez internet. Bez wychodzenia z domu, czasami uciążliwej podróży, czekania w kolejkach. Od niedawna ten sposób załatwiania spraw dotyczy również konsultacji medycznej, wystawiania recept oraz zwolnień lekarskich.

Jak działa elektroniczna recepta?

Praktycznie w ten sam sposób co recepta wystawiona przez lekarza podczas wizyty w gabinecie prywatnym. Całą procedurę rozpoczyna konsultacja medyczna online na e-lekarz24h.pl Polega ona na wypełnieniu kwestionariusza, w którym odpowiadamy na pytania odnośnie naszego stanu zdrowia. Na ich podstawie lekarz oceni, czy dany lek sprawdzi się u nas, czy rzeczywiście jest konieczne jego przyjmowanie oraz czy sytuacja zdrowotna nie jest na tyle poważna, że konieczne będą specjalistyczne badania.

Wystawianie recept nigdy nie odbywa się automatycznie, każde zgłoszenie jest wnikliwie analizowane przez fachowych lekarzy z uprawnieniami do wykonywania zawodu. Możemy więc mieć pewność, że ich zalecenia będą jak najlepsze a przepisane medykamenty skuteczne w leczeniu naszej przypadłości. Dlatego też może się zdarzyć, że lekarz inaczej oceni nas stan niż my sami, i być może odmówi wystawienia recepty – na przykład jeśli uzna, że zażycie danego środka wyrządzi więcej szkody niż pożytku. Warto jednak zaznaczyć, że odmowa nigdy nie będzie uzasadniona popularną w niektórych gabinetach “klauzulą sumienia”, stosowaną zazwyczaj w przypadku przepisywaniu antykoncepcji.

Jak długo trwa proces wystawiania recepty?

Po wypełnieniu kwestionariusz i opłacenia usługi mija zazwyczaj kilka lub kilkanaście minut, aż e-recepta online jest gotowa. Kod do niej dostajemy za pośrednictwem wiadomości SMS. W sporadycznych wypadkach możemy zostać poproszeni o dołączenie dodatkowej dokumentacji medycznej – wtedy też proces wydłuża się nieznacznie, ponieważ lekarz potrzebuje więcej czasu na analizę dokumentów.

Czym różni się recepta przez internet od kodu recepty otrzymanego w gabinecie lekarskim?

Absolutnie niczym. Od 01 stycznia 2020 roku e-recepty są prawnie obowiązującą normą w Polsce. Są wystawiane przez wszystkich lekarzy i mogą zostać zrealizowane we wszystkich aptekach. Na jej realizację mamy 30 dni od momentu jej wystawienia – wyjątkiem są recepty na antybiotyki, ważne 7 dni oraz na szczepionki, ważne aż 120 dni. Poza kodem e-recepty do wykupienia lekarstw potrzebować będziemy numer PESEL osoby, na którą recepta została wystawiona. Nie ma więc konieczności, by do apteki fatygować się osobiście. Jeśli choroba utrudnia nam wyjście z domu, poprosić możemy o realizację recepty członka rodziny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *