Cellulit wodny jest tym, z którym zmaga się większość kobiet. Z racji tego, że nie jest on powiązany z wagą, może wystąpić nawet u kobiet chudych. Te z nas, które cierpią na cellulit wodny, mogą zaobserwować na swoich udach, łydkach, ramionach czy pośladkach charakterystyczne guzki, grudki i nierówności skóry. Przyczyn ich powstawania jest wiele, jednak najważniejsze pytanie brzmi: cellulit wodny – jak się go pozbyć.
Dobrą informacją jest to, że cellulitu wodnego można się pozbyć i to na stałe. Najważniejsze to rozpoczęcie z nim walki jak najszybciej. Najlepsze efekty uzyskuje się, kiedy nie dopuści się do rozwoju cellulitu już w 1 fazie. Jak to jednak zrobić?
Czym jest cellulit wodny?
Cellulit wodny określany jest jako defekt kosmetyczno – medyczny. Nie jest o chorobą. W przypadku cellulitu mówi się o włókniejącym zwyrodnieniu tkanki łącznej. Może ono powstawać z wielu powodów, a co istotne nie zawsze są to nadprogramowe kilogramy. Cellulit wodny dotyka kobiety szczupłe, wysportowane czy zdrowo się odżywiające. Bardzo często oberwać możemy go na udach gwiazd ekranu czy modelek ze światowych wybiegów.
Cellulit wodny występuje przeważnie u kobiet poniżej 25 roku życia. Ma on postać widocznych nierówności skórnych. Najczęściej występują one na pośladkach i udach, a także po wewnętrznej stronie kolan. Pomarańczowa skórka swoim zasięgiem może też dotknąć okolice łydek, kostek, ramion i pleców na wysokości łopatek. Charakterystycznym objawem cellulitu wodnego jest to, że tkanka jest zbita i ściśle przylega do mięśni, czyli nie zmienia swojej pozycji wraz z ciałem. Inne objawy cellulitu wodnego to:
- obrzęk pojawiający się przed miesiączką;
- sucha i szorstka skóra;
- uczucie ciężkości, nadmiernego napięcia kończyn dolnych, skurcze, parestezje, mrowienie;
- objaw skórki pomarańczowej, rozstępy;
- przebarwienia, zmiany troficzne, nadmierna pigmentacja skóry;
- obrzęk tkanki podskórnej;
- mikrowynaczynienia, żylaki.
Cellulit wodny bardzo łatwo rozpoznać samodzielnie. W pierwszych fazach rozwoju nie jest on widoczny i dlatego, aby go stwierdzić, należy ścisnąć skórę w fałd. W przypadku, gdy w wyniku tego zabiegów pojawia się grudki, oznacza to, że występuje cellulit wodny.
Jakie są przyczyny cellulitu wodnego?
Cellulit wodny może wystąpić z wielu przyczyny. Zazwyczaj ujawnia się on nie z jednego, ale kilku połączonych czynników. Coraz częściej mówi się, że występowanie pomarańczowej skórki może mieć podłoże genetyczne. Jako czynniki ryzyka wystąpienia cellulitu wodnego wskazuje się też:
- zaburzenia mikrokrążenia krwi, przede wszystkim zwiększona przepuszczalność naczyń krwionośnych i limfatycznych;
- zaburzenia metabolizmu komórek tłuszczowych;
- niezdrowy tryb życia, koty objawia się noszeniem za ciasnych ubrań, butów na wysokim obcasie, brak ruchu, długie przebywanie w jednej pozycji, długie kąpiele w wannie z gorącą wodą, nadmierne wystawianie ciała na działanie słońca lub opalanie w solarium, stosowanie używek;
- ciążę;
- zaburzenia emocjonalne takie jak stres, depresja, stany lękowe, złość, w których skutek w organizmie gromadzą się duże ilości toksyn;
- zaburzenia hormonalne będące wynikiem terapii hormonalnych u zażywania tabletek antykoncepcyjnych.
Cellulit wodny – jak się go pozbyć?
Aby pozbyć cellulitu wodnego, należy działać wielotorowo. Przede wszystkim należy ustalić, z jakiej przyczyny on występuje, a następnie skupić się na jej wyeliminowaniu. Należy pamiętać, że nie zawsze jest to możliwe np. w przypadku konieczności prowadzenia terapii hormonalnych. W takich sytuacjach warto podjąć działania minimalizujące rozrost pomarańczowej skórki.
Specjaliści radzą i zalecają, że z cellulitem wodnym należy walczyć na następujących polach:
- odżywianie: zbilansowana dieta to podstawa przy cellulicie wodny; główny nacisk kładziony jest na wyeliminowanie cukrów, węglowodanów, tłuszczy oraz soli, które zastępowane są produktami z błotnikiem, aminokwasami, witaminami oraz kwasami omega; na diecie antycellulitowej zaleca się jedzenie jagód, czarnych porzeczek, pomarańczy, grejpfrutów, cytryn, warzyw i tłustych ryb;
- poprawianie krążenia: najlepszym sposobem na przywrócenie prawidłowego krążenia krwi i limfy jest sport; na cellulit wodny polecane jest bieganie, aerobik, pływanie, gimnastyka wodna, jazda na rowerze; oprócz tego prawidłowe krążenie krwi przywracają masaże wykonywane samodzielnie lub w specjalistycznych gabinetach; na cellulit wodny stosuje się masaż bańką chińską lub świecą; można również skorzystać ze specjalistycznych zabiegów takich jak drenaż limfatyczna, ultradźwięki, endermologia, mezoterpaia, laser na podczerwień, masaż próżniowy czy karboksyterapia;
- właściwa pielęgnacja: cellulit wodny pomoże walczyć regularne używanie specjalnych preparatów antycellulitowych; są one bogate w składniki aktywne takie jak kofeina, algi, oleje i ekstrakty roślinne, które przyspieszają krążenie, uszczelniają naczynia włosowate, niwelują obrzęki, regulują pracę komórek tłuszczowych, chłodnią włókna kolagenowe i skórę właściwą oraz nawilżają i wygładzają; kosmetyki na cellulit mogą przybierać różną formę od kremów przez balsamy aż do żeli; należy stosować je systematycznie, codziennie.
Be First to Comment