Press "Enter" to skip to content

Cellulit w ciąży – jak się go pozbyć

Cellulit w ciąży to powszechny problem. Jest on wynikiem zmian hormonalnych, jakie zachodzą w organizmie kobiety. Najczęściej pomarańczowa skórka atakuje pośladki, uda oraz biodra. Specjaliści przekonują jednak, że cellulitu po ciąży da się pozbyć. Warunek jest jeden – o ciało trzeba dbać od samego początku ciąży. Pozostawanie go samemu sobie i zaniechanie pielęgnacji doprowadzi do nadmiernego rozrostu cellulitu i nieestetycznego wyglądu. Zobacz, jaki pozbyć się cellulitu w ciąży w sposób bezpieczny dla siebie i dziecka.

Problem cellulitu w ciąży dotyka niemal każdą kobietę. Pomarańczowa skórka w ciąży może wystąpić nawet u tych z nas, które przed ciążą się z nią nie brykały. Jako główną przyczynę cellulitu w ciąży podaje się wahania hormonalne. U kobiet ciężarnych dochodzi przede wszystkim do zwiększenia estrogenów. To one odpowiadają za przepuszczalność naczyń krwionośnych i limfatycznych. Zwiększenie tej przepuszczalności sprawa, że część ich zawartości wydostaje się na zewnątrz i odkłada w przestrzeniach międzykomórkowych tkanki podskórnej. Efekt tego to obrzęki i uszkodzenia sąsiednich tkanek. Dochodzi też do upośledzenia transportu tlenu do komórek tłuszczowych oraz odprowadzania z nich zbędnych produktów przemiany materii. To zaś skutkuje nadmierną ilością lipidów w komórkach tłuszczowych, uszkodzeniem włókien kolagenowych i tworzeniem się na powierzchni skóry nierówności oraz grudek. Te wyglądem przypominają pomarańczową skórkę. Najczęściej do takich zmian w czasie ciąży dochodzi na pośladkach.

Cellulit w ciąży – a się go pozbyć?

Walka z cellulitem w ciąży jest o wiele trudniejsza niż w normalnych warunkach. Wynika to przede wszystkim z tego, że kobieta ciężarna na pierwszym miejscu powinna stawiać zdrowie swoje i nienarodzonego dziecka. W praktyce oznacza to, że należy zrezygnować z wielu zabiegów kosmetycznych na cellulit, a także zaprzestać używanie niektórych kosmetyków. Jest to efektem tego, że zarówno zaawansowane zabiegi medycyny estetycznej, jak i  niektóre substancje zawarte w kosmetykach antycellulitowych mogą szkodzić dziecku.

Ważną informacją jest jednak to, że z cellulitem w ciąży da się walczyć. Kobieta ciężarna nie powinna przestać o siebie dbać. Rekomendowane jest zwracanie większej uwagi na składniki aktywne używanych kremów, balsamów czy żelu oraz zrezygnowanie z obciążających organizm zabiegów. Na szczęście producenci kosmetyków wyszli naprzeciw oczekiwaniom kobiet ciężarnych i stworzyli specjalne linie preparatów do walki z cellulitem w ciąży. Warto również wspomnieć, że w ciąży cellulit można zwalczać, korzystać z mniej inwazyjnych zabiegów, które w dużej mierze wykonuje się samodzielnie w domu.

Cellulit w ciąży można więc zwalczać odpowiednimi kosmetykami na pomarańczową skórkę dla ciężarnych, masażami, rekomendowanymi dla ciężarnych ćwiczeniami oraz odpowiednią dietą.

Ćwiczenia na cellulit w ciąży

W czasie ciąży cellulit nie można zwalczać standardowymi ćwiczeniami na pomarańczową skórkę. Zalecana jest mniej dynamiczna i spójniejsza aktywność fizyczna. Powinna być ona dostosowana do samopoczucia kobiety oraz okresu ciąży. W walce z cellulitem w ciąży pomagają: spacery na świeżym powietrzu, pływanie, gimnastyka ogólnorozwojowa np. joga czy pilates. Ćwiczyć należy regularnie, najlepiej codziennie przez ok.15 minut.

Kosmetyki na cellulit w ciąży

Ze względu na bezpieczeństwo nienarodzonego dziecka w okresie ciąży większość zabieg kosmetycznych oraz preparatów na cellulit jest niewskazana. Specjaliści podkreślają, że kobiety ciężarne powinny unikać kosmetyków zawierających kofeinę, retinol, substancje silnie peelingujące oraz rozgrzewające. Nie wskazane jest również uczestniczenie w zabiegach opartych na drenażu, detoksykacji, wyszczuplających i z użyciem prądu.

Najbezpieczniej w czasie ciąży wybierać kosmetyki antycellulitowe dedykowane kobietom ciężarnym. Poddawane są one testom dermatologiczny i aplikacyjnym, a także są bezzapachowe, hypoalergiczne i zawierają składniki aktywne, które nie zagrażają życiu i zdrowiu dziecka.

W zakresie zabiegów kosmetycznych na cellulit w czasie ciąży można wykonywać te mało inwazyjne. Oznacza to, że większość zabiegów na cellulit w ciąży wykonuje się w domu. Zalecane są delikatne masaże szorstką rękawicą, naprzemienne zimne i cieple prysznice, delikatne peelingi na bazie soli morskiej lub brązowego cukru.  Masaże na cellulit w ciąży można również wykonywać przy aplikacji kremów i balsamów – w tym czasie należy ugniatać delikatnie skórę.

Ciąża to czas wyjątkowy dla każdej kobiety, nie oznacza to jednak, że całkowicie należy przestać dbać o siebie. Ważne jest, aby z pomarańczową skórką zacząć walczyć jak najszybciej. Im wcześniej zaczniemy walkę z nią, tym łatwiej będzie się jej pozbyć. Spektrum możliwości w ciąży jest znacząco zawężone, ale przyszłe mamy i tak mają w czym wybierać. Istotne, aby pielęgnacja była jednak regularna i systematyczna – tak samo, jak i ćwiczenia na cellulit. Pielęgnację oraz aktywność sportową dobrze jest też wspierać zdrową i zbilansowaną dietą. Ta nie tylko będzie pomagać w redukowaniu cellulitu w ciąży, ale pozytywnie wpłynie na zdrowie i rozwój dziecka oraz matki.

[Głosów:26    Średnia:2.5/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *