Skuteczna walka z cellulitem opiera się głównie na wdrażaniu zasad zdrowego odżywiania. Dieta antycellulitowa to przede wszystkim ograniczenie spożycia cukrów prostych, węglowodanów i tłuszczy, które spożywane w nadmiarze dokładają się w komórkach i tworzą nierówności i grudki na powierzchni skóry. Warto jednak pamiętać, że dieta antycellulitowa wcale nie musi być mdła czy niesmaczna. Dietetycy przekonują, że wcale nie trzeba rezygnować ze wszystkich smakołyków. Zobacz, co jeść, aby pozbyć się cellulitu.
Cellulit to inaczej przerośnięta tkanka tłuszczowa. Powstaje ona w wyniku nieprawidłowego krążenia krwi i złego przepływu limfy. Nagromadzony w organizmie tłuszcz, który pochodzi m.in. ze spożywanych produktów żywnościowych, nie może przez to zostać skutecznie wydalany. W efekcie ulega on spłaszczaniu i nie mając innej drogi ujścia, kieruje się ku górze, w kierunku skóry zewnętrznej. Kiedy tłuszczu w komórkach jest bardzo dużo, powoduje to powstawanie nieestetycznych wgłębień i grudek.
Co jeść, aby pozbyć się cellulitu?
Specjaliści przekonują, że zachowanie zasad zdrowego odżywiania to podstaw w walce z pomarańczową skórką. Przede wszystkim powinniśmy pamięć o jedzeniu regularnie pięciu posiłków dziennie. Zalecane jest spożywanie małych porcji, ale z większą częstotliwością. W codziennym jadłospisie powinny znaleźć się też produkty, które wspomagają walkę z pomarańczową skórą. Jako te podstawowe wymienia się owoce, warzywa oraz ryby.
Dieta na cellulit – co powinno się w niej znaleźć?
Dieta na cellulit powinna być uzależniona od tego, na jaki rodzaj pomarańczowej skórki się cierpi oraz jaka jest nasza aktualna waga ciała. U kobiet, które cierpią na nadwagę lub walczą z otyłością, cellulit wygląda gorzej niż u tych szczupłych. Stąd też w ich przypadku pierwszym krokiem jest pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Sposób na to jest jeden: odchudzanie. Specjaliści rekomendują więc przejście na dietę 1400 kalorii. Pozwala ona dziennie tracić 0,25 cm w obwodzie uda oraz rozpocząć skuteczną walkę z cellulitem. Aby przyspieszyć spalanie tłuszczu, dobrze jest sięgnąć po produkty zawierające kwas linolowy, który poprawia i przyspiesza metabolizm.
Co jeść, aby pozbyć się cellulitu? Zalecane produkty
Dieta na cellulit jest bardzo prosta. Opiera się na warzywach owocach i rybach. Te pierwsze trzeba jeść w każdym posiłku, te drugie przynajmniej 2 razy w tygodniu, a te trzecie 2-3 razy w tygodniu. W codziennym jadłospisie powinny dominować produkty moczopędne takie jak żurawina, arbuz, seler, koper, pietruszka i szparagi. Kobiety, które walczą z pomarańczową skórką, muszą także zadbać o regularne nawadnianie organizmu. Najlepiej robić to niegazowaną wodą mineralną, napojami dietetycznymi, herbatami ziołowymi i naparami z ziół oraz świeżymi naturalnymi sokami warzywnymi i owocowymi.
Zastanawiając się dalej co jeść, aby pozbyć się cellulitu, należy wspomnieć o produktach bogatych w błonnik zarówno ten rozpuszczalny, jak i nierozpuszczalny. Wspomoże on oczyszczenie organizmu i pozbywanie się z niego toksyn, które tworzą cellulit.
Co jeść, aby pozbyć się cellulitu? Tłuszcze na tak!
Będąc na diecie antycellulitowej, wcale nie trzeba rezygnować ze wszystkich tłuszczowe. Wręcz rekomendowane jest jedzenie tłustych ryb, które zawierają kwasy omega. Są to zdrowe tłuszcze, których właściwości to nawilżanie i wygładzenie skóry. Dzieje się tak, ponieważ zawarte w nich płyny pozostają w komórkach skóry, a nie w komórkach tłuszczowych, przez co nie dochodzi do tworzenia się nieestetycznych fałdek. Kwasy omega znajdziemy nie tylko w rybach, ale w orzechach, nasionach oraz oliwie z oliwek.
Co jeść, aby pozbyć się cellulitu? Stop estrogenom!
Co jeść, aby pozbyć się cellulitu? Odpowiedź jest prosta – najlepiej jak najwięcej naturalnych fitoestrogenów, czyli estrogenów roślinnych. Równoważą one w organizmie poziom estrogenów, które m.in. powodują powstawanie cellulitu. Dzieje się tak, dlatego że estrogeny uruchamiają produkcję komórek tłuszczowych i zatrzymuje wodę w organizmie.
Co jeść, aby pozbyć się cellulitu? Dieta antyestrogenowa składa się przede wszystkim z siemienia lnianego, brokuła, kalafiora, kapusty czy brukselki.
Witamina B na pomoc
W walce z cellulitem pomagają również witaminy z grupy B. Są one odpowiedzialnie za wspomaganie przemiany materii oraz przyswajanie przez organizm składników odżywczych. Co ważne, witaminy z grupy B pozwalają na redukcję cellulitu. Naturalnie witaminy z tej grupy występują w jajach, drożdżach czy kiełkach zbóż. W przypadku znacznych niedoborów można również sięgnąć po preparaty suplementujące, które dostępne są w aptece bez recepty.
Warto również pamiętać, że w diecie na cellulit ważna jest również witamina C, która znajdziemy w owocach i warzywach. Naturalnie witamina C występuje m.in. w pomarańczach, kiwi, kalafiorze czy papryce. Stymuluje ona produkcję kolagenu dzięki, któremu skóra staje się gładka i jędrna.
Inne produkty żywnościowe wskazane w diecie antycellulitowej to m.in. czarny bez, owoce morza banany, kasze, produkty pełnoziarniste, brokuły, buraki jaja, kiełki fasoli, kurkuma, szparagi. Unikać należy natomiast produktów zawierających dużo soli, konserwantów i barwników. Niewskazane jest jedzenie słodyczy oraz picie napojów gazowanych.
Be First to Comment