Press "Enter" to skip to content

Przyczyny powstawania cellulitu

Cellulit może powstawać z wielu przyczyn. Najwięcej jako czynniki ryzyka występowania pomarańczowej skórki podaje otyłość i nadwagę. Trzeba jednak pamiętać, że nie są to jedyne przyczyny powstawania cellulitu. Ten pojawić może się nawet u szczupłych i chudych kobiet i wcale nie oznacza, że ich waga jest nieprawidłowa. Należy pamiętać, że walka z pomarańczową skórką w dużej mierze opiera się na wyeliminowaniu przyczyny powstawania cellulitu. Aby jednak można było się ich pozbyć, najpierw trzeba je poznać.

Cellulit jest defektem skórnym, który znacząco wpływ na nasz wygląd. Wiele kobiet stara się mu zapobiegać, nie zawsze jednak jest to możliwe. Wynika to z tego, że przyczyny powstawania cellulitu bardzo często są od nas niezależne, mowa tu np. o uwarunkowaniach genetycznych. Trzeba jednak mieć na uwadze, z w dużej mierze przyczyny powstawania cellulitu lub czynniki podwyższające ryzyko jego powstawania możemy wyeliminować ze swojego życia.

Przyczyny powstawania cellulitu: genetyka

Coraz częściej mówi się o tym, że pomarańczowa skórka jest defektem przekazywanym z pokolenia na pokolenie. Jeśli mama lub babcia cierpiały na cellulit, to zachodzi duże prawdopodobieństwo, że ty też będziesz. Genetyczne przyczyny powstawania cellulitu są dopiero badane, jednak podkreśla się, że predyspozycje genetyczne są tu bardzo ważne.

Przyczyny powstawania cellulitu: zaburzenia hormonalne

Zaburzenia hormonalne to najczęstsza przyczyna powstawania cellulitu wodnego. Do zaburzeń najczęściej dochodzi w wyniku zażywania tabletek antykoncepcyjnych. Mogą one mieć jednak mieć też podłoże w poważnych chorobach np. tarczycy. Stąd też, jeśli nagle pojawi się u nas cellulit, warto zbadać poziom hormonów. Pomarańczowa skórka najczęściej występuje w przypadku podwyższonego poziomu estrogenów i niedoboru progesteronu. Powoduje to gromadzenia się wody w organizmie i zaburzenia krążenia, co sprzyja cellulitowi.

Przyczyny powstawania cellulitu: zaburzenia przemiany materii komórkowej

Do zaburzeń międzykomórkowej przemiany materii dochodzi, kiedy w komórkach gromadzą się toksyny i zbędne produkty przemiany materii. W takich przypadku mamy do czynienia z upośledzonym krążeniem limfy i krwi, co prowadzi do zaburzeń niektórych z funkcji organizmu. Wskazuje się, że zaburzenia krążenia krwi i limf powodują dostarczanie do komórek tlenu i wartości odżywczych, a stąd już tylko kilka kroków do pomarańczowej skórki.

Przyczyny powstawania cellulitu: zaburzania tłuszczowe

Jako zaburzenia tłuszczowe rozumie się zwiększenie poziomu cholesterolu i tłuszczów we krwi. Związki te dostarczamy do organizmu sami, przede wszystkim jedząc tłusto i niezdrowo. Zbytnie nagromadzenie tych związków powoduje, że odkładają się one w komórkach i pęcznieją. Na zewnątrz uwidaczniają się natomiast w postaci nieestetycznych grudek i fałdek.

Przyczyny powstawania cellulitu: nieprawidłowa dieta

Zbilansowana, zdrowa i racjonalna dieta to główny sprzymierzeniec gładkiej i jędrnej skóry. W przypadku, kiedy nasze posiłki składają się niemal wyłącznie z tłuszczów, węglowodanów prostych i wysoko przetworzonych produktów nasza skóra reaguje na to pojawianiem się pomarańczowej skórki. Odpowiada za to niezdrowy tłuszcz, który dostarczamy do krwi. Chcąc uniknąć cellulitu, należy postawić na produkty bogate w błonnik, witaminy, aminokwasy, antyoksydanty oraz kwasy omega. Dobrze jest zrezygnować z cukrów, tłuszczy oraz wszystkiego, co sztuczne. Zdrowa dieta na cellulit powinna opierać się przede wszystkim na owocach, warzywach, rybach i niegazowanej wodzie mineralnej.

Przyczyny powstawania cellulitu: nikła aktywność fizyczna

Jako jedną z głównych przyczyn powstawania cellulitu podaje się brak ruchu i siedzący tryb życia. Jest to niezwykle poważny problem w XXI wieku, który powoli zaczyna być nazywany chorobą cywilizacyjną. Kanapowy tryb życia ma wiele przykrych konsekwencji – zaczynając od cellulitu, a kończąc na późnych chorobach np. serca. Osoby, które nie uprawiają sportu, cierpią na zastój krwi i limfy w żyłach, co sprzyja obrzękom i cellulitowi. Aby skuteczni przeciwdziałać pomarańczowej skórce, warto wiec ćwiczyć, chociażby przez kilka minut dziennie. Sporty na cellulit to: bieganie, pływanie oraz jazda na rowerze.

Przyczyny powstawania cellulitu: ubrania i buty

Na to, czy wystąpić u nas cellulit wpływ ma również nasz styl ubierania się. Niewskazane jest przede wszystkim obcisła odzież oraz buty na wysokim obcasie. Powodują one obrzęki, które są pierwszym krokiem do powstawania pomarańczowej skórki.

Przyczyny powstawania cellulitu: stres

Stres czy inne zaburzenia psychiczne np. stany lękowe, depresja mają wpływ na pracę wielu narządów. Naukowcy wskazują, że mogą one również być przyczyną powstawania cellulitu. Wpływ na to ma mieć wydzielanie przez organizm nadmiaru kortyzolu.

Przyczyny powstawania cellulitu: używki

Używki takie jak alkohol czy papierosy wtłaczają do naszego organizmu niezwykle duże ilości toksyn. Są one tak duże, że organizm sam nie może się ich pozbyć. Te odkładają się więc w komórkach i przyciągają cellulit.

Przyczyny powstawania cellulitu: leki

Cellulit wywoływać mogą, niektóre leki. Przede wszystkim mówi się o tabletkach antykoncepcyjnych. Trzeba jednak pamiętać, że do powstawania cellulitu przyczyniają się też leki antyhistaminowe czy betablokery.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *