Press "Enter" to skip to content

Od czego robi się cellulit

Cellulit powoli staje się chorobą cywilizacyjną. Cierpi na niego coraz więcej kobiet i to wcale nie tylko tych, które zmagają się ze zbyt duża waga. Cellulit wodny może występować nawet u szczupłych kobiet. Tak duża powszechność cellulitu sprawia, że wiele osób zastanawia się, od czego robi się cellulit. Przyczyn powstawania pomarańczowej skórki są różne. Poznaj, czynniki ryzyka.

Cellulit jest schorzeniem, które może zaatakować każdego. Określa się go jako problem typowo kobiecy. Najczęściej atakuje uda, pośladki, brzuch czy ramiona. Na całe szczęście cellulit wodny można łatwo wyeliminować. Trzeba jednak pamiętać o jednym: zwalczanie objawów nic nie pomoże, jeśli nie znajdzie się i nie wyeliminuje źródła problemów. To od czego robi się cellulit, można wymienić jednym tchem. Głównych grup ryzyka jest kilka.

Od czego robi się cellulit? Brak ruchu

Pierwszą i najczęściej wymienianą przyczyną cellulitu jest brak aktywności fizycznej. Pomarańczowa skórka zazwyczaj występuje u kobiet, które nie uprawiają sportu i prowadzą siedzący tryb życia. Brak ruchu sprawia, że mięśnie zamieniają się w tłuszcz, a tempo przemiany materii znacznie spada. Skutkiem tego jest zły stan odżywienia komórek i pojawianie się nadmiernej liczby komórek tłuszczowych, a to już pierwszy krok do powstawania cellulitu.

Od czego robi się cellulit?  Niezdrowa dieta

Jako drugą najczęstszą przyczynę występowania pomarańczowej skórki wskazuje się niezdrową żywność. Ryzyko występowania cellulitu wzrasta u osób, które jedzą fast foody, wysoko przetworzoną żywność czy piją napoje gazowane. Przy złym odżywianiu na cellulit nie pomoże żaden krem czy zabiegi kosmetyczne. Dopóki nie zaczniemy się zdrowo odżywiać, pomarańczowa skórka będzie się rozrastać i atakować oraz głębsze warstwy skóry. Do powstawania cellulitu przyczynia się też jadłospis bogaty w węglowodany, tłuszcze i cukry proste.

Od czego robi się cellulit? Używki

Alkohol, papierosy, narkotyki nie tylko niekorzystnie wpływają na stan umysłu i ogólnego zdrowia, ale i na kondycję skóry. Używki tego typu powoduje rozszerzenie naczyń oraz wolniejsze krążenie krwi i limfy, przez co komórki są gorzej odżywiane. Tak samo działa nadmierna ilość kofeiny i teiny. Substancje te odwadniają organizm, co prowadzi do tego, że skóra jest wiotka i podatna na szybkie starzenia się.

Od czego robi się cellulit? Wszystko, co gorące

Cellulit bardzo dobrze rozwija się w wysokich temperaturach. Jako przyczyny jego występowania podaje się więc zbyt długie i częste gorące kąpiele, nadmierne wystawianie skory na słonce, sunę, depilację gorącym woskiem czy solarium. Wskazuje się też, że nie korzystnie na skórę działa ogrzewanie podłogowe, które może powodować problemy z krążeniem. Należy pamiętać, że skuteczne walka z cellulitem to wystawianie ciała na chłodne temperatury, wtedy organizm spala o wiele więcej kalorii, a więc szybciej pozbywa się zapasów tłuszczu.

Od czego robi się cellulit? Nadmiar hormonów

Jedną z przyczyn powstawania pomarańczowej skórki są zaburzenia hormonalne, do których może dojść w organizmie. Czynnikiem ryzyka jest przede wszystkim niedobór progesteronu przy przewadze estrogenów. Hormon ten zatrzymuje wodę w organizmie, co prowadzi do pojawienia się cellulitu. Do wahań hormonalnych w organizmie może dojść nie tylko wskutek chorób, ale i np. w wyniku ciąży, diet odchudzających, zażywania pigułek antykoncepcyjnych czy innych leków hormonalnych.

Od czego robi się cellulit? Za mało wody

Wskazuje się związek między powstawaniem cellulitu a nagromadzeniem w organizmie tłuszczów, toksyn i szkodliwych substancji np. produktów ubocznych przemiany materii. Aby ich się pozbyć z organizmu, zalecane jest raz na jakiś czas przeprowadzanie oczyszczania organizmu. Prościej jednak o organizm dbać codzienne. Aby wypłukać z niego tłuszcze i toksyny zlecane jest pić duże ilości wody mineralnej. Rekomendowana dawka to 2,5 litra dziennie. Wodę można zastąpić też niesłodzoną herbatą lub rozcieńczonymi sokami.

 Jak walczyć z cellulitem?

Znając przyczyny powstawania cellulitu, można z nim skutecznie walczyć. Specjaliści w tym zakresie rekomendują, aby w walce z pomarańczową skórką przede wszystkim postawić na aktywność fizyczną oraz zdrową dietę. Te działania należy też wspierać używaniem odpowiednich kosmetyków antycellulitowe, masażami oraz ewentualnie profesjonalnymi zabiegami kosmetycznymi na cellulit.

Należy pamiętać, że walkę z cellulitem najlepiej rozpocząć jak najszybciej. W przypadku, gdy dojdzie do rozrostu pomarańczowej skórki, zmiany mogą zacząć boleć, a pozbycie się ich będzie niezwykle trudne, a niekiedy nawet niemożliwe. Pozbycie się cellulitu staje się niemożliwe, kiedy obejmie on skórę materacową.

Przyczyn powstawania cellulitu jest bardzo wiele. Nie zawsze prowadzenie zdrowego trybu życia całkowicie wyklucza pojawianie się pomarańczowej skórki. Coraz więcej badań mówi, że cellulit może być uwarunkowany genetycznie. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba dbać o kondycję swojej skóry. Działania zapobiegawcze mogą uchronić przed pojawianiem się pomarańczowej skórki i pomóc wyeliminować ją na stałe.

[Głosów:3    Średnia:3.7/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *