Press "Enter" to skip to content

Od czego powstaje cellulit

Gładka i jędrna skóra to marzenie każdej kobiety. Niestety często na drodze do szczęścia staje pomarańczowa skórka, czyli cellulit. Wbrew powszechnym przekonaniom może on wystąpić nie tylko u osób otyłych, ale i szczupłych, kortowe na co dzień uprawiają sport. Od czego powstaje cellulit? Czynników wywołujących pomarańczową skórkę jest niezwykle dużo, a co więcej wraz z najnowszymi badaniami pojawiają się kolejne. Zobacz, od czego powstaje cellulit.

Specjaliści podają co najmniej kilkanaście powodów występowania pomarańczowej skórki. Jedno jest jednak pewne, może ona dotknąć każdą kobietę. Cellulit nie jest ściśle powiązany z wiekiem czy ilością wskazywanych przez wagę kilogramów.

Od czego powstaje cellulit? Przyczyna nr 1

Od dawna jako przyczynę nr 1 powstawania cellulitu podaje się zaburzenia hormonalne. Może do nich dojść np. w wyniku ciąży czy choroby. Za nadmierny rozwój cellulitu odpowiada żeński hormon estrogen. Jego nadmiar w organizmie notowany jest w okresie dojrzewania, ciąży, karmienia piersią, przy menopauzie oraz w czasie przyjmowania środków antykoncepcyjnych.

Nadmiar estrogenu powoduje, że zwiększa się przepuszczalność naczyń krwionośnych i limfatycznych. Powoduje to, że płyn fizjologiczny przenika przez ścianki naczyń i odkłada się w przestrzeniach międzykomórkowych. W efekcie tego dochodzi do pojawienia się obrzęków i utrudnienia krążenia w warstwie podskórnej. W naczyniach wzrasta więc ciśnienie, dochodzi do zwiększonej przepuszczalności i upośledzenia transportu tlenu. W efekcie takich działań w komórkach tłuszczowych zaczynają zalegać toksyny i uboczne produkty przemiany materii takie jak np. tłuszcz. Powoduje to powstawanie na zewnętrznej warstwie skóry nieestetycznych nierówności  i grudek, które właśnie nazywamy cellulitem.

Cellulit problem XXI wieku

Naukowcy, którzy zaczęli zastanawiać się, od czego powstaje cellulit zauważyli, że jest on problemem przede wszystkim kobiet współczesnych. Dawniej, w czasach naszych babć, a nawet mam cellulit praktycznie nie występował. Jak udowodniono, wynika to z diety kobiet w tamtych czasach. Żywiły się one przede wszystkim produktami organicznymi, które nie zawierały konserwantów, insektycydów, substancji toksycznych i innych barwników szkodliwych dla człowieka. Dziś uniknięcie ich w pożywieniu jest niemal niemożliwe. Dominacja przetworzonej żywności i gotowych produktów sprawia, że współcześnie spożywamy o wiele więcej kalorii. Te nieprzetworzone zamieniają się w tłuszcz, który dodatkowo przy mało aktywnym trybie życia odkłada się w organizmie.

Nadmierne odkładanie się tłuszczu w komórkach powoduje ich rozrost, a brak aktywności wywołuje zaburzone krążenie  – wszystko to skutkuje nagromadzeniem zbędnych produktów przemiany materii w organizmie, które uwidacznia się w  postaci grudek i pomarańczowej skórki.

Moda przyczyną cellulitu

Zła dieta, mało ruchu, zaburzenia hormonalne, używki, zatrzymywanie wody w organizmie – to najczęstsze przyczyny cellulitu. Szukając jednak odpowiedzi od czego powstaje cellulit, trzeba przyjrzeć się i takim aspektom jak moda i styl ubierania. Coraz częściej wskazuje się, że przyczyną powstawania pomarańczowej skórki mogą być trendy lansujące zbyt obcisłe, za ciasne i przylegające do ciała ubrania, które dodatkowo wykonane są ze sztucznych nie oddychających materiałów. Powodują one zaburzenia naturalnego krążenia krwi i przyczyniają się do powstania cellulitu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *