Press "Enter" to skip to content

Co to cellulit

Cellulit – zmora niejednej kobiety. O pomarańczowej skórce słyszymy już od najmłodszych lat. Straszą niż kosmetolodzy i specjaliści od medycyny estetycznej. Według najnowszych badań na cellulit cierpi aż 90% kobiet. Pomarańczowa skórka nie wybiera – powstaje u nastolatek, kobiet w ciąży, osób dojrzałych, nadmiernie chudych, tych w sam raz czy z nadwagą i otyłością. Walka z nią spędza sen z powiek niejednej kobiecie. Zanim jednak pójdziesz na wojnę, warto dowiedzieć się, co to cellulit.

Cellulit jest przypadłością typowo kobiecą. Polega on na nierównomiernym rozmieszczaniu tkanki tłuszczowej, wody oraz produktów przemiany materii w organizmie. W efekcie dochodzi do powstawania obrzęków, które w znaczący sposób zakłócają funkcjonowanie sąsiednich tkanek łącznych oraz przepływ krwi i limfy. Wszystko to prowadzi do pojawiania się na skórze zewnętrznej widocznych zmian.

Czym objawia się cellulit?

Pierwsze objawy cellulitu to charakterystyczna struktura, która przypomina pomarańczową skórkę. Miejsca, na których występują zmiany, tracą swoją jędrność i gładkość, są pofałdowane i pełne zgrubień.  Objawy cellulitu mogą być różne i uzależnione są od tego, na jaki rodzaj pomarańczowej skórki się cierpi oraz jakie jest jego zaawansowanie.

Cellulit dzielimy na wodny oraz tłuszczowy. Ten pierwszy występuje najczęściej i już dziś nazywany jest chorobą cywilizacyjną kobiet. Dobrą informacją jest to, że cellulitu wodnego stosunków łatwo się pozbyć. Drugim rodzajem pomarańczowej skórki jest cellulit tłuszczowy. Zmagają się z nim kobiety, które nagle zrzuciła dodatkowe kilogramy. Cellulit tłuszczowy jest nieestetyczny, a co ważniejsze bolesny. Wynika to z tego, że komórki tłuszczowe są nadmiernie rozrośnięte, przez co dochodzi do ucisku na zakończone nerwy.

Cellulit – gdzie występuje?

Cellulit to zmiany, które najczęściej występują na udach, brzuchu czy pośladkach. Trzeba mieć jednak na uwadze fakt, że cellulit może również pojawić się na plecach, ramionach, po wewnętrznej stronie kolan, w okolicy łydek lub kostek.

 Cellulit czy cellulitis?

Cellulit bardzo często mylony jest z cellulitisem. Niektóre osoby te pojęcia stosują nawet wymiennie. Należy pamiętać, że nie są one ze sobą tożsame. Cellulitis to zapalenie skóry oraz tkanki podskórnej, do którego dochodzi w wyniku zakażenia bakteriami np. gronkowcem. Takie zapalenie może wystąpić na dowolnej części skóry np. na twarzy. Cellulitis nie objawia się też charakterystyczną pomarańczową skórką, ale zaczerwienieniem. Należy pamiętać, że aby go wyleczyć, należy zastosować terapię antybiotykami, która trwa nawet kilka miesięcy.

Co to cellulit – ważna jak się go pozbyć!

Kiedy wiesz już co to cellulit, możesz przystąpić do skutecznej walki z nim. Pamiętaj, że najlepszym rozwiązaniem jest wytrwałość oraz zmian trybu życia na zdrowszy. Działanie tylko na zewnętrzne powłoki skóry, czyli np. stosowanie kremu lub zabiegów kosmetycznych nie jest wystarczające. Jako skuteczne sposoby na pozbycie się cellulitu wskazuje się: regularną, codzienną gimnastykę, masaże, dietę bogatą w błonnik, wystrzeganie się obcisłych ubrań, symetryczną pielęgnację skóry preparatami antycellulitowymi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *