Cellulit, który często potocznie nazywany jest „pomarańczową skórką” to następstwo nieprawidłowego rozmieszczenia tkanki tłuszczowej w tkance podskórnej. W medycynie efekt ten nazywa się lipodystrofią. Upośledza ona krążenie krwi i limfy w zaatakowanej tkance, czego następstwem jest niedotlenienie komórek i ich gorsze ukrwienie.

 

Przypadłość ta najczęściej pojawia się w okresie dojrzewania. Szacuje się, że z cellulitem zmaga się około 85% kobiet w Polsce. Cellulit w większości przypadków pojawia się na takich strefach ciała jak: uda, brzuch, biodra i ramiona.

 

Przyczyny powstawania cellulitu

Wśród najczęstszych przyczyn powstawania cellulitu wymienia się siedzący tryb życia i brak aktywności fizycznej. Spędzanie wielu godzin w pozycji siedzącej negatywnie wpływa na przepływ krwi. Inną przyczyną powstawania cellulitu może być niewłaściwa dieta – uboga w produkty organiczne, które nie są faszerowane różnego typu konserwantami. Cellulit może również wywoływać nadwaga i różnego typu substancje szkodliwe – w szczególności zawarta w dymie papierosowym nikotyna.

 

Należy jednak pamiętać o tym, że przyczyną powstawania cellulitu mogą być zaburzenia hormonalne. Cellulit jest silnie powiązany z produkcją estrogenu – żeńskiego hormonu. Dlatego też ryzyko pojawienia się na ciele kobiety cellulitu zwiększa się okresie dojrzewania, w trakcie ciąży i karmienia piersią, a także przy menopauzie i w czasie zażywania pigułek antykoncepcyjnych.

 

Rodzaje cellulitu

Zazwyczaj spotykamy się z podziałem cellulitu na dwa rodzaje: cellulit lipidowy (inaczej cellulit tłuszczowy), oraz cellulit wodny:

 

Cellulit lipidowy, inaczej zwany tłuszczowym jest wynikiem występowania w ciele nadmiernej tkanki tłuszczowej. Ryzyko jego wystąpienia zwiększa nieprawidłowa dieta i słaba aktywność fizyczna. Cellulit tłuszczowy zaczyna się w głębokich warstwach skóry właściwej, a dalej w tkance łącznej – to tam znajdują się komórki tłuszczowe. Dochodzi do pęcznienia grup komórek w czego konsekwencji na powierzchni skóry pojawiają się grudki, które potocznie nazywa się „pomarańczową skórką”. Cellulit lipidowy występuje głównie na biodrach, udach, pośladkach i brzuchu.

 

Cellulit wodny powstaje w wyniku odkładania się w tkankach rezerw ustrojowych, które składają się z pewnej ilości wody, oraz tłuszczu. Taka rezerwa powstaje najczęściej u kobiet będących w ciąży i karmiących piersią. Woda i tłuszcz przesuwa się w stronę zewnętrznej warstwy skóry przed miesiączką – wtedy cellulit może wydawać się być bardziej widoczny. Takie zaburzenia cyklu hormonalnego bardzo często mogą być powodem występowania cellulitu. Wśród innych powodów wymienia się siedzący tryb życia i nieprawidłowe krążenie krwi, oraz limfy. Cellulit wodny występuje głównie na udach, ramionach, a czasami też na łydkach.

 

W ostatnim czasie można jednak spotkać się z informacjami według których cellulit wodny nie jest możliwy z naukowego punktu widzenia. Według tych informacji cellulit może być w tej sytuacji mylony z obrzękami powstającymi w wyniku gromadzenia się płynu w przestrzeni śródkomórkowej lub w samych komórkach. Tego typu obrzęki mogą być następstwem zaburzeń krążenia krwi w małych naczyniach krwionośnych, a także zwiększonej przepuszczalności ich ścian.

 

Walkę z cellulitem warto zacząć od zmiany diety, oraz zwiększenia aktywności fizycznej. Badania potwierdzają, że wraz ze spadkiem nadwagi u kobiet zmniejsza się również cellulit. Stan dotkniętej nim skóry poprawiają także ćwiczenia siłowe, które skutecznie zmniejszają ilość tłuszczu podskórnego. Obecnie metod walki z cellulitem jest dużo więcej. Jednak część z nich mimo pozytywnych opinii wielu kobiet wciąż nie posiada naukowego potwierdzenia swojej skuteczności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *